email kontakt@studiozycia.pl    location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Związek estrogenu z histaminą. Jak zmniejszyć PMS? Jak ogólnie poradzić sobie z kobiecymi dolegliwościami.

Związek estrogenu z histaminą. Jak zmniejszyć PMS? Jak ogólnie poradzić sobie z kobiecymi dolegliwościami.

Tym razem coś dla kobiet, które przed pojawieniem się miesiączki regularnie odczuwa bóle głowy, rozdrażnienie, osłabienie, obrzęki, napięcie, ból pleców, skurcze w obrębie brzucha i inne zaburzenia. Prawdopodobnie ma to związek z hormonami i co więcej prawdopodobnie z histaminą. Problem zaczyna się jeśli do wspomnianych dolegliwości dołączają mięśniaki macicy, torbieli, cysty, polipy. Warto zadziałać, nawet jeśli lekarz Ci powie, że taka Pani uroda!

Dominacja estrogenowa i podwyższona histamina to niestety poważny problem zdrowotny, prowadzący na przykład od mięśniaka, torbiela na jajniku do nowotworu!

Czy zauważyłaś, że przed miesiączką czujesz się gorzej psychicznie, jak i fizycznie? Może nadwrażliwość na histaminę to również twój problem? Zauważyłaś u siebie nietolerancje na pewne produkty, choroby zapalne jelit, przewlekłe zmęczenie, bóle na początku krwawienia, nagłe omdlenia (chociaż nie zawsze), dziwne reakcje organizmu na zmiany temperatury, częste bóle głowy, problem ze snem, słaba odporność na stres? O histaminie pisałam wcześniej tutaj:

  1. http://studiozycia.pl/articles/dieta-antyhistaminowa-nietolerancja-histaminy-i-co-waciwie-wolno-je.html
  2. http://www.studiozycia.pl/articles/wplyw-histaminy-na-umysl-nowa-nadzieja-w-chorobach-ukladu-nerwowego-jak-mozna-uchronic-nasz-mozg-przed-procesami-zapalnymi-html

 

Problem z histaminą jak zauważam staje się coraz większy, zważywszy na to jak się odżywiamy i jak szybko żyjemy. Dlaczego to głównie kobiety mają problem z histaminą?  Odpowiedzią jest estrogen! Kiedy estrogeny u kobiet są podwyższone, nie ma równowagi między estrogenem, a  progesteronem, wzrasta histamina. Estrogen stymuluje nasze komórki tuczne do produkcji większej ilości histaminy. W tym samym czasie histamina zaś stymuluje jajniki do produkcji większej ilości estrogenu. I w efekcie następuje błędne koło:

estrogen → histamina → estrogen → histamina

Niestety dominacja estrogenowa niesie za sobą wiele przykrych dolegliwości. U wielu kobiet (sama zauważam to o moich pacjentek) zespół napięcia przedmiesiączkowego, tzw. PMS można zmniejszyć, albo nawet całkowicie zredukować poprzez obniżenie histaminy. We wspomnianych artykułach pisałam jak to zrobić. Warto również popracować na lepszą aktywnością progesteronu. O tym wspominałam tutaj:

http://www.studiozycia.pl/articles/migreny-i-ich-glowny-winowajca-co-zaburza-gospodarke-hormonalna-u-kobiet-dominacja-estrogenowa-przyczyna-wielu-chorob-cywilizacyjnych-jak-naturalnie-zwiekszyc-poziom-progesteronu-html

Jakie mogą być powody tego, że histaminy w organizmie jest za dużo? Oto najważniejsze:

  • SIBO (zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego)
  • Niedobór enzymu DAO (który odpowiada za rozkład histaminy)
  • Niedobór witaminy B6
  • Nadmiar estrogenów (który może prowadzić do endometriozy, włókniaków, cyst i torbieli jajników, mięśniaków macicy, nowotworów)
  • Antykoncepcja hormonalna (powoduje nadwyżkę estrogenową i niedobór progesteronu)
  • Żywność bogata w histaminę, a głównie: kiszonki, czerwone wino, wędzone mięso, drożdże.
  • Nadwrażliwość/Nietolerancja na kazeinę (białko mleka krowiego)

Warto na jakiś czas, najlepiej w połowie cyklu przejść na dietę ograniczającą (nie musisz rezygnować całkowicie, ale ograniczyć) nabiał oraz być może nawet gluten (proponuję dietę śródziemnomorską) i obserwować samopoczucie oraz stan fizyczny.

Poziom estrogenu może być za wysoki w stosunku do poziomu progesteronu. Estrogen sprawia iż: sód i woda napływają do komórek, a potas i magnez są z nich usuwane. Rezultatem jest zatrzymanie wody w organizmie, obrzęki oraz cały ten „marsz hormonalny” u kobiet. Być może pomocne mogą okazać się badania w kierunku hormonów, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna oraz co najważniejsze zdrowa dieta.

 

Bibliografia:

  • Natori, Yasuo, Tatsuzo Oka, and Masashi Kuwahata. “Modulation of Gene Expression by Vitamin B6.” Biochemistry and Molecular Biology of Vitamin B6 and PQQ-dependent Proteins (2000): 301-06. Web.
  • Vasiadi, M., D. Kempuraj, W. Boucher, D. Kalogeromitros, and T.c. Theoharides. “Progesterone Inhibits Mast Cell Secretion.” International Journal of Immunopathology and Pharmacology 19.4 (2006): 787-94. Web.
  • Zierau, Oliver, et al. “Role of female sex hormones, estradiol and progesterone, in mast cell behavior.” Frontiers in Immunology, vol. 3, 2012, doi:10.3389/fimmu.2012.00169.
  • Bodis, J., et al. “The effect of histamine on progesterone and estradiol secretion of human granulosa cells in serum-free culture.” Gynecological Endocrinology 7.4 (1993): 235-239.
  • Maintz, Laura, and Natalija Novak. “Histamine and histamine intolerance–.” The American journal of clinical nutrition 85.5 (2007): 1185-1196.
  • Hamada, Yasuhiro, et al. “Effect of the menstrual cycle on serum diamine oxidase levels in healthy women.” Clinical biochemistry 46.1-2 (2013): 99-102.

 

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.