Obecnie mamy coraz więcej doniesień naukowych, które wskazują na duży wpływ diety bogatej w produkty mleczne oraz zawierającej pokarmy o wysokim indeksie i ładunku glikemicznym na powstawanie trądziku. Szacuje się, że trądzik dotyka nawet 85% młodzieży oraz 50% osób dorosłych w społeczeństwach zachodnich.
Mleko od krowy zawiera wiele bioaktywnych związków, jak np. prekursory hormonów, IGF-1, czy transformujący czynnik wzrostu beta (TGF-β). Mleko należy do produktów charakteryzujących się wysokim IG. Prawdopodobnie też wpływa na podwyższenie we krwi poziomu insuliny oraz IGF-1. Wysokie stężenie IGF-1powoduje zwiększoną produkcję łoju oraz zwiększone wydzielanie niektórych związków hormonalnych, w tym androgenów. Androgeny natomiast mogą powodować zmiany trądzikowe.
Jedno z badań wykazuje, że spożywanie izolatu białek serwatki wpłynęło negatywnie na skład ciała, profil lipidowy i glikemię u osób otyłych i z nadwagą. Białka serwatkowe, a w szczególności α-laktoalbuminy, są nośnikami substancji biologicznie czynnych.
Silverberg doniósł o pięciu przypadkach chłopców wieku 14-18 lat, u których zaobserwowano pojawienie się trądziku po zastosowaniu odżywki białkowej. Po zaprzestaniu zażywania preparatów z białkiem serwatkowym stan skóry uległ znacznej poprawie.
Kolejne badanie, tym razem na grupie dzieci niespożywających wcześniej mleka, wykazały, że codzienne spożywanie 710 ml mleka UHT przez 1 miesiąc spowodowało wzrost IGF-1w surowicy krwi o 23% .
Okazuje się także, że odtłuszczone mleko ma bardziej negatywny wpływ niż mleko pełnotłuste. Jest to związane z mniejszą ilością zawartych w nim estrogenów, które zmniejszają ryzyko trądziku. A ponadto, mleko odtłuszczone zawiera więcej białka niż mleko pełnotłuste, co również może negatywnie wpływać na stan skóry.
Co ciekawe natomiast, spożywanie mlecznych produktów fermentowanych nie wpływa na pogorszenie się stanu skóry trądzikowej. Wręcz przeciwnie, mogą powodować jej poprawę. Jest to prawdopodobnie związane z obecnością w tych produktach laktoferyny, która utrudnia kolonizację Propionibacterium acnes, oraz bakterii Lactobacillus, które zmniejszają stan zapalny i redukują produkcję łoju.
Sugeruje się zatem mając na uwadze obecne badania ograniczenie kombinacji pokarmów bogatych w węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym z nabiałem i proteinami mlecznymi, ze względu na ich wysoce insulinotropowe działanie oraz całkiem duży wpływ na powstawanie zmian skórnych.
Bibliografia: