email kontakt@studiozycia.pl    location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Borówka czernica – czarne złoto polskich lasów i jeden owoc na wiele chorób.

Borówka czernica – czarne złoto polskich lasów i jeden owoc na wiele chorób.

Zastosowanie: biegunka, siniaki, żylaki, miażdżyca, hemoroidy, zwężenie światła naczyń, choroby oczu: zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa, stany zapalne jamy ustnej i gardła.

Świeże owoce mają właściwości przeciwrobacze i mogą być pomocne w walce z glistami i owsikami.

To niesamowite jak natura hojnie obdarza właściwościami zdrowotnymi to co jest najmniejsze. Mówię tutaj o naszej leśnej jagodzie. Borówka czernica powszechnie występuje w lasach Azji, Europy i Ameryki Północnej. W Polsce występuje na niżach, w pasmach górskich oraz w lasach. Znana jest w medycynie ludowej przede wszystkim jako skuteczny środek przeciwbiegunkowy. Warto jednak przyjrzeć się jej bliżej.

Owoce borówki czernicy to bardzo dobre źródło antocyjanów, które nadają ciemnogranatową barwę wszystkim jej produktom. Antocyjany borówki czernicy wykazują szerokie działanie prozdrowotne, m.in. wpływają na zmniejszenie przepuszczalności i kruchości naczyń krwionośnych, hamują agregację płytek krwi, ułatwiają rozpuszczenie mikrozakrzepów. Poprawiają widzenie po zmierzchu i adaptację do ciemności, chronią siatkówkę przed uszkodzeniami. Z tych względów otrzymywali go w czasie wojny piloci wysyłani na nocne loty.

Wracając do wzroku. Zawarte w nich antocyjanozydy uszczelniają drobne naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiegają przekrwieniu oczu,  co więcej poprawia się mikrokrążenie oczne, zmniejsza się przepuszczalność naczyń krwionośnych, co obniża ciśnienie śródoczne. Polecam szczególnie osobom spędzających dużo czasu przed komputerem.

Działanie przeciwbiegunkowe i przeciwzapalne.

Wywary z borówki czernicy mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwbiegunkowe i przeciwwrzodowe, dlatego stosowane są w nieżytach żołądka i jelit oraz w leczeniu infekcji dróg moczowych i szkorbutu.

Odwar z owocu borówki czernicy stosuje się tradycyjnie jako środek ściągający i przeciwbiegunkowy.

Ważne! Napary i wyciągi z jagód mają silne właściwości przeciwbiegunkowe, ale już surowe mogą powodować rozwolnienia.

Jak stosujemy przy biegunce?

Najlepiej jeśli zrobimy odwar: łyżkę suszonych owoców zalewamy szklanką wody i gotujemy przez około 5-8 minut. Przecedzamy, gdy przestygnie. Pijemy 2-4 razy dziennie po jedzeniu w przypadku biegunek. 

Osoby z jelitem nadwrażliwym w postaci biegunkowej profilaktycznie spożywają owoce suszone i świetnie się to sprawdza ponieważ epizody z biegunkami zdarzają się u nich rzadko.

Dla cukrzyków.

Ponieważ jedną z komplikacji wynikłych z przewlekłej cukrzycy jest uszkodzenie naczyń włosowatych w oczach, nerkach, a także czubkach palców u rąk i nóg, owoc ten jest często zalecany cukrzykom. Zapobiega także miażdżycy, chroni serce, wzmacnia ściany tętnic, poprawia krążenie i stan żył.

Działanie antynowotworowe.

Antocyjany zawarte w owocach są silnymi antyoksydantami, które w przewodzie pokarmowym człowieka przekształcają się w fenolokwasy. Biorą one udział w hamowaniu peroksydacji lipidów, mają zdolność zmiatania wolnych rodników tlenowych, hamują proces angiogenezy oraz hamują proliferację komórek nowotworowych. Zatem obecność w owocach borówki czernicy wielu przeciwutleniaczy powoduje, że ich regularne spożywanie można  uznać za profilaktykę przeciwnowotworową.

Owoc borówki czernicy, choć w okresie jesienno-zimowym raczej zapomniany, szczególnie polecam właśnie teraz, kiedy łatwiej o wirusy, tzw. jelitówki, zakażenia bakteryjne, a nawet pasożyty. Można zakupić w aptece w formie suszu, robić wywar lub po prostu spożywać na surowo. Dzieciom szczególnie posmakuje suszony owoc.

Uwaga! Zachować ostrożność: może wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi.

Bibliografia:

  • OCENA ZAWARTOŚCI WYBRANYCH SKŁADNIKÓW BIOAKTYWNYCH W PRZETWORACH Z BORÓWKI CZERNICY; ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2015, 1 (98), 170 – 180
  • Borówka, winorośl i granatowiec – znane rośliny o aktywności przeciwutleniającej. Borgis Post Fitoter 2015; (16)1: 50-55
  • Czarna jagoda – perspektywy nowych zastosowań w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób cywilizacyjnych. Prz. Med. Uniw. Rzesz. Inst. Leków, 2013, 2, 226–235
  • Ziołowa Apteka Domowa. L.B. White, S. Foster, Publicat

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.