email kontakt@studiozycia.pl    location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Ćwiczenia fizyczne mogą wstrzymywać utratę pamięci, demencję oraz zmniejszyć objawy depresji.

Ćwiczenia fizyczne mogą wstrzymywać utratę pamięci, demencję oraz zmniejszyć objawy depresji.

Od wielu lat wiemy, że nawet niewielki wysiłek fizyczny może zrobić nam wiele dobrego. Ja chciałabym skupić się na pewnych badaniach pokazujących jak ćwiczenia fizyczne mogą poprawić sprawność umysłową oraz polepszyć nastrój i zmniejszyć stany depresyjne.

W 2010 roku opublikowano wyniki badań w piśmie Archives of Neurology. Do badania wybrano grupę osób cierpiących na łagodną demencję (początki choroby). Przez 6 miesięcy osoby te miały uprawiać aerobik od 45 do 60 minut dziennie, 4 razy w tygodniu. Druga grupa miała odpoczywać biernie. Co się okazało? W grupie osób odpoczywających biernie sprawność umysłowa nadal się pogarszała, natomiast w grupie ćwiczącej zaobserwowano poprawę. Ich pamięć znacznie się polepszyła, ponieważ odpowiedziały na większą liczbę pytań testowych. Konkluzja jest taka, że aerobik poprawiając krążenie krwi w mózgu zwiększa sprawność pamięci, koncentracji i sprzyja ochronie tkanki mózgowej.

Kolejne badanie tym razem pokazuje jak aktywność fizyczna wpływa na zmniejszenie objawów depresji równie skutecznie jak leki. Zespół badaczy z Uniwersytetu Duke’a przydzieliło osoby w wieku powyżej 50-ciu lat do dwóch grup. Jedna grupa ćwiczyła aerobik, druga otrzymywała lek przeciwdepresyjny. Jaki był rezultat badania? Stan osób z grupy otrzymującej lek poprawił się, lecz ten sam efekt osiągnięto w grupie ćwiczącej.  Tak więc zanim pomyślisz o antydepresantach, może lepiej zacznij od ćwiczeń. Większe korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego odniesiesz z ćwiczeń niż z leków. Ponadto, regularna aktywność fizyczna ma o wiele więcej innych zalet niż tylko zmniejszanie objawów depresji.

Podsumowując, dieta i ćwiczenia fizyczne dają ci możliwość zachowania zdrowia i sprawności umysłowej na długie lata życia. Dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej zadbać o odpowiedni ruch i nie czekać aż pojawią się pierwsze objawy depresji, czy demencji.

 

Bibliografia:

  • Baker L.D., Frank L.L., Foster-Schubert K., i in. „ Effects of aerobic exercise on mild cognitive impairment: a controlled trial”. Arch. Neurol. 2010, 67 (1), s. 71-79.
  • Blumenthal J.A., Babyak M.A., Moore K.A. i in. „Effects of exercise training on older patients woth major depression”. Arch. Intern. Med. 1999, 159 (19) s. 2349-2356.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.