Stany zapalne są oznaką naturalnej reakcji organizmu na czynniki zagrożenia. Są ważne ponieważ chronią Twój organizm przed śmiercią. Jednak już przewlekłe stany zapalne mogą być niezwykle niebezpieczne.
Dobrze, to od początku. Co powoduje stany zapalne? Na pewno nieodpowiedni styl życia, nasza dieta, przewlekły stres, brak aktywności fizycznej, palenie, częste infekcje. Dobrze działający układ obronny organizmu reaguje na obcych agresorów i walczy z nimi. I to jest naturalna, właściwa reakcja obronna organizmu na infekcje czy urazy. Ale, ale …. Sytuacja trochę komplikuje się , gdy nasz system obronny co chwilę się uaktywnia, pracuje na ‘stałych obrotach’. Organizm zaczyna atakować własne tkanki, gdyż uznaje je również za agresorów (które w istocie nie są obce) i niszczy je. Rozpoczyna się autodestrukcja własnego organizmu. Reasumując, układ odpornościowy tak obciążony zapaleniami wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnym tkankom. Czasem zajmują cały organizm, czasem tylko jeden organ.
Długotrwałe, liczne stany zapalne mogą przyczynić się do wielu chorób przewlekłych, w tym cukrzycy, demencji, SM, chorób układu krążenia, stawów czy autoimmunologicznych, ale i również nowotworów. Przewlekłe stany zapalne mogą być stanem przedrakowym. Również nieleczone nietolerancje pokarmowe prowadzą do przewlekłego stanu zapalnego w organizmie i mogą prowadzić do rozwoju chorób autoimmunologicznych. Co też coraz częściej zaczyna się zauważać, przy długotrwałych alergiach, nietolerancjach rozwijają się inne choroby.
Ponieważ człowiek w dzisiejszych czasach cierpi na częste infekcje, stany zapalne, stąd też tyle różnych chorób z autoagresji. Okrutne jest to, że przewlekłe stany zapalne mogą przez dłuższy czas przebiegać bezobjawowo powodując szereg różnych chorób.
ZWALCZAJ WSZYSTKIE OGNISKA ZAPALNE. Czyli jak? Zaczynamy od jelit.
Żywność może być naprawdę skuteczna, aby uniknąć lub pozbyć się stanu zapalnego w naszym organizmie. W ogólne właściwy styl życia może ochronić nas przed licznymi chorobami.
W licznych badaniach stwierdzono, że spożycie czerwonego mięsa, słodyczy, produktów z przetwarzanego zboża, toksemia organizmu podnosi we krwi poziom markerów odpowiedzialnych za stany zapalne. Natomiast większe spożycie warzyw, owoców, ryb, produktów pełnoziarnistych, pokarmów bogatych w sterole roślinne obniżają te markery.
A bardziej szczegółowo? Co ograniczmy? Co wzbogacamy?
Odpowiednia dieta pozwala uniknąć, a nawet zahamować wiele chorób, które często rozwijają się przez wiele lat w organizmie. Dieta przeciwzapalna to sposób odżywiania, który może pomóc w walce z licznymi chorobami.