email kontakt@studiozycia.pl    location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Dziurawiec zwyczajny. Dlaczego warto sięgnąć po niego teraz w okresie zimowym. Kilka faktów medycznych o zastosowaniu dziurawca.

Dziurawiec zwyczajny. Dlaczego warto sięgnąć po niego teraz w okresie zimowym. Kilka faktów medycznych o zastosowaniu dziurawca.

Uwielbiam tematy z kategorii medycyny ziołowej opartej na dowodach. Tym razem zapoznam was lepiej, ma nadzieję, z dziurawcem zwyczajnym  :)

Dziurawiec zwyczajny to od wieków stosowana roślina do wielu celów leczniczych. Dawno, dawno temu nazywano ją również zielem MATKI BOŻEJ. Kiedy warto skorzystać z dobrodziejstw tej roślinki? Oto kilka faktów o dziurawcu:

 • Terapia oparta na dziurawcu w leczeniu depresji to osiągnięcie nowoczesnej medycyny naturalnej. Ziele dziurawca jest najlepiej zbadaną pod kątem działania przeciwdepresyjnego substancją pochodzenia ziołowego. Niesie pomoc w łagodnych i umiarkowanych stanach depresyjnych, zaburzeniach snu, zmniejsza bóle głowy, napady lęku, nerwice. Popularna w medycynie aktywność przeciwdepresyjna dziurawca jest efektem działania zawartych w nim związków na znaczną ilość receptorów ośrodkowego układu nerwowego. Skuteczność przeciwdepresyjna w badaniach klinicznych została potwierdzona, czego nie można jeszcze powiedzieć o lawendzie, rumianku, czy innych roślinach, ze względu na zbyt małą liczbę danych. Należy jednak pamiętać, że działania przeciwdepresyjnego nie posiada herbatka z dziurawca.  Zastosowanie natomiast mają alkoholowe wyciągi, suszone ziele, czy suche wyciągi w postaci tabletek. Substancje odpowiedzialne za leczenie depresji nie są prawie wcale rozpuszczalne w wodzie.
 • Wykazuje działanie antynowotworowe. Najważniejszą substancją leczniczą tej rośliny jest hipercytyna. Wykazuje ona zdolność do generowania aktywnych rodników tlenowych, niszczących tkankę nowotworową.
 • Olejowy macerat z dziurawca i nagietka bardzo przyspiesza gojenie ran poporodowych u kobiet po cesarskim cięciu.
 • Dzięki kwercetynie i rutynie, posiada zdolność uszczelniania naczyń włosowatych. Regularny masaż olejem dziurawcowym skutecznie zapobiega odleżynom.
 • Ziele dziurawca znalazło zastosowanie w leczeniu ostrej fazy zapalenia żołądka, a także w schorzeniach wątroby (dodatkowe działanie żółciotwórcze i żółciopędne), w bólach spastycznych dróg żółciowych.
 • Stwierdzono aktywność przeciw bakteriom Gram-dodatnim jak Staphyloccocus aureus, Streptoccocus pyogenes i Corynebacterium diphteriae. Szczególnie ważne jest działanie przeciw szczepom gronkowca złocistego oraz Helicobacter pylori.
 • Ekstrakt z dziurawca zwyczajnego znacząco zmniejsza absorpcję alkoholu z przewodu pokarmowego.
 • Dziurawiec jest wykorzystywany do produkcji kremów i maści w leczeniu odbarwień skóry (np.bielactwa). Jako maść rozgrzewa także bolące stawy.
 • W stanach zapalnych można go stosować do płukania gardła i jamy ustnej.

Uwaga!

Na kurację dziurawcem najlepiej decydować się w okresie, kiedy nie występuje intensywne nasłonecznienie, aby na skutek promieniowania UV nie doszło do zmian uczuleniowych na skórze.

Pamiętaj jednak, że stosowanie dziurawca bez konsultacji z lekarzem może nieść ze sobą skutki uboczne. Preparaty zawierające wyciąg z dziurawca nie mogą być stosowane jednocześnie z wieloma lekami.

 

Bibliografia:

 

 

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

 • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
 • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
 • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
 • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
 • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
 • Artykuły poparte badaniami naukowymi
 • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.