Uwielbiam tematy z kategorii medycyny ziołowej opartej na dowodach. Tym razem zapoznam was lepiej, ma nadzieję, z dziurawcem zwyczajnym :)
Dziurawiec zwyczajny to od wieków stosowana roślina do wielu celów leczniczych. Dawno, dawno temu nazywano ją również zielem MATKI BOŻEJ. Kiedy warto skorzystać z dobrodziejstw tej roślinki? Oto kilka faktów o dziurawcu:
- Terapia oparta na dziurawcu w leczeniu depresji to osiągnięcie nowoczesnej medycyny naturalnej. Ziele dziurawca jest najlepiej zbadaną pod kątem działania przeciwdepresyjnego substancją pochodzenia ziołowego. Niesie pomoc w łagodnych i umiarkowanych stanach depresyjnych, zaburzeniach snu, zmniejsza bóle głowy, napady lęku, nerwice. Popularna w medycynie aktywność przeciwdepresyjna dziurawca jest efektem działania zawartych w nim związków na znaczną ilość receptorów ośrodkowego układu nerwowego. Skuteczność przeciwdepresyjna w badaniach klinicznych została potwierdzona, czego nie można jeszcze powiedzieć o lawendzie, rumianku, czy innych roślinach, ze względu na zbyt małą liczbę danych. Należy jednak pamiętać, że działania przeciwdepresyjnego nie posiada herbatka z dziurawca. Zastosowanie natomiast mają alkoholowe wyciągi, suszone ziele, czy suche wyciągi w postaci tabletek. Substancje odpowiedzialne za leczenie depresji nie są prawie wcale rozpuszczalne w wodzie.
- Wykazuje działanie antynowotworowe. Najważniejszą substancją leczniczą tej rośliny jest hipercytyna. Wykazuje ona zdolność do generowania aktywnych rodników tlenowych, niszczących tkankę nowotworową.
- Olejowy macerat z dziurawca i nagietka bardzo przyspiesza gojenie ran poporodowych u kobiet po cesarskim cięciu.
- Dzięki kwercetynie i rutynie, posiada zdolność uszczelniania naczyń włosowatych. Regularny masaż olejem dziurawcowym skutecznie zapobiega odleżynom.
- Ziele dziurawca znalazło zastosowanie w leczeniu ostrej fazy zapalenia żołądka, a także w schorzeniach wątroby (dodatkowe działanie żółciotwórcze i żółciopędne), w bólach spastycznych dróg żółciowych.
- Stwierdzono aktywność przeciw bakteriom Gram-dodatnim jak Staphyloccocus aureus, Streptoccocus pyogenes i Corynebacterium diphteriae. Szczególnie ważne jest działanie przeciw szczepom gronkowca złocistego oraz Helicobacter pylori.
- Ekstrakt z dziurawca zwyczajnego znacząco zmniejsza absorpcję alkoholu z przewodu pokarmowego.
- Dziurawiec jest wykorzystywany do produkcji kremów i maści w leczeniu odbarwień skóry (np.bielactwa). Jako maść rozgrzewa także bolące stawy.
- W stanach zapalnych można go stosować do płukania gardła i jamy ustnej.
Uwaga!
Na kurację dziurawcem najlepiej decydować się w okresie, kiedy nie występuje intensywne nasłonecznienie, aby na skutek promieniowania UV nie doszło do zmian uczuleniowych na skórze.
Pamiętaj jednak, że stosowanie dziurawca bez konsultacji z lekarzem może nieść ze sobą skutki uboczne. Preparaty zawierające wyciąg z dziurawca nie mogą być stosowane jednocześnie z wieloma lekami.
Bibliografia:
powrót