location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Im większy obwód w talii, tym krótsze życie. Jak najłatwiej sprawdzić, czy masz prawidłową masę ciała.

Im większy obwód w talii, tym krótsze życie. Jak najłatwiej sprawdzić, czy masz prawidłową masę ciała.

Standardowa metoda ustalania, czy dana osoba ma prawidłową masę ciała to popularne BMI, czyli wskaźnik masy ciała. BMI otrzymujemy przez podzielenie masy ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Otrzymany wynik wskaźnika BMI tak interpretujemy:

poniżej 18,5 - niedowaga

18,5-24,9 – prawidłowa masa ciała

25 – 29,9 – nadwaga

30 – 34,9 – I stopień otyłości

35 – 39,9 – II stopień otyłości

≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

Powyżej 40 – otyłość olbrzymia

Jednakże, ta metoda może wprowadzać w błąd, szczególnie w przypadku osób dobrze umięśnionych, gdyż ci posiadają bardzo mało tkanki tłuszczowej.

Jest prostsza metoda i bardziej wiarygodna, polegająca na zmierzeniu obwodu talii. Otłuszczenie brzucha jest dużo lepszym wskaźnikiem ryzyka niż całkowita masa ciała. Jeżeli kobieta mieści się między 80-88 cm, a mężczyzna między 90-94 cm , wtedy mówimy o nadwadze. Gdy wynik u mężczyzn przekracza 102 cm, u kobiety 88 cm, mówimy o otyłości brzusznej. Każdy następny centymetr to więcej tkanki tłuszczowej i poważne ostrzeżenie przed możliwymi chorobami. Tkanka tłuszczowa odłożona w okolicach brzucha stanowi dużo większe ryzyko dla zdrowia niż tkanka tłuszczowa odłożona na biodrach lub udach.

Dlaczego nadmiar tkanki tłuszczowej jest tak niebezpieczny dla zdrowia? Tkanka tłuszczowa odkładająca się na brzuchu przyczynia się do zwiększonej produkcji kortyzolu, lipidów, substancji prozapalnych. Trzeba pamiętać, że tkanka tłuszczowa umiejscowiona w brzuchu jest aktywnym narządem wydzielania wewnętrznego. Do chorób związanych z wysokim wskaźnikiem można zaliczyć wysokie ciśnienie tętnicze, arytmię, miażdżycę, choroby kostno-stawowe, zaburzenia oddychania, wysoki poziom cholesterolu i cukrzycę.

Jak mierzymy się w talii? Stań przed lustrem, wyprostuj się i zegnij się w bok. Zauważysz miejsce zgięcia i ta linia zgięcia to jest miejsce, na którym dokonujemy pomiaru. Będzie ona nieco nad pępkiem, w najwęższym miejscu. Teraz możesz dokonać pomiaru metrem krawieckim.

Wiele osób twierdzi, iż ważą prawidłowo, ale nie zdają sobie sprawy, że pomimo dobrej wagi mają jednak nadmiar tkanki tłuszczowej. Wskaźnik BMI nie daje informacji o ilości tkanki tłuszczowej. Jeśli masz brzuszek, nawet pomimo idealnego BMI, lepiej jest pozbyć się go szybko, aby nie dopuścić do rozwoju chorób, głównie metabolicznych.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.