Od wieków używany był w tradycyjnej medycynie indyjskiej do leczenia migren, schorzeń reumatycznych i mięśniowych, czy jako środek przeciwwymiotny. Dzisiaj wiemy o nim znacznie więcej. Blisko spokrewniony z kurkumą i kardamonem, imbir jest jedną z najstarszych roślin przyprawowych i leczniczych. Korzeń imbiru jest bardzo cennym surowcem ze względu na liczne substancje bioaktywne. Zawiera szereg olejków lotnych, a także ważne makroelementy takie jak fosfor, magnez, potas.
Wiele doniesień naukowych sugeruje, iż ta roślina ma działanie:
Jak działa imbir?
Mówi się, że ma silne działanie przeciwzapalne. Co to oznacza? Mechanizm działania składników imbiru był studiowany przez wielu naukowców. Imbir jest skuteczny wobec cytokin syntetyzowanych i wydzielanych w miejscu zapalenia. Składniki zawarte w imbirze mają zdolność do hamowania wytwarzania prostaglandyn i leukotrienów, kaskady kwasu arachidonowego, zmniejszając ilość produktów jego utlenienia. Hamuje również kluczowe enzymy, uczestniczące w tworzeniu się mediatorów stanu zapalnego.
Migrena.
Migrena należy do jednej z najczęstszych dolegliwości neurologicznych. Częściej dotyka kobiet. W medycynie znany jest przypadek 42-letniej kobiety, u której migrenowe bóle głowy oraz częstotliwość ataków migreny ustępowały dzięki spożywaniu od 1,5 do 2 g dziennie sproszkowanego imbiru. Dało to mocny bodziec do przeprowadzenia szczegółowych badań. Jedno z najpopularniejszych badań dokonało porównania działania sumatryptanu i imbiru podczas ataków migrenowych. W grupie badanej było stu uczestników. Połowa otrzymywała imbir w proszku, a pozostałym podawano sumatryptan w celu uśmierzenia ostrego bólu migrenowego. Dwie godziny po przyjęciu imbiru lub sumatryptanu nasilenie bólu głowy zmniejszało się znacząco.
Badania z hodowlą THP-1 monocytów wykazały również, że ekstrakt imbirowy może hamować β-amyloid, odkładające się w mózgu białko, które znacznie przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera.
Reumatyzm.
Imbir ma również działanie przeciwreumatyczne. Znany badacz różnych przypraw, dr Krishna C. Srivastava z duńskiego uniwersytetu testował w grupie swoich pacjentów z reumatyzmem małe dawki imbiru. Dawka jaką zalecał wynosiła 5 g imbiru świeżego lub 1/3 łyżeczki imbiru suszonego, trzy razy dziennie. Większość pacjentów miała wyraźne zmniejszenie objawów, sztywności stawów oraz polepszoną ich ruchomość. Imbir hamuje wytwarzanie cytokin prozapalnych, co ułatwia regenerację chrząstki stawowej w tego rodzaju chorobach. Zostało przeprowadzone również doświadczenie z udziałem 28 pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Dawki dzienne podawane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów to 500–1000 mg sproszkowanego kłącza imbiru. Pacjenci stwierdzili znaczne złagodzenie objawów.
Kolejne badanie kliniczne (randomizowane, z podwójnie ślepą próbą) objęło 60 pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Pacjentów podzielono na dwie równe grupy. Jedna otrzymywała przez 90 dni po 7 g sproszkowanego korzenia dwa razy dziennie, a druga (kontrolna), również dwa razy dziennie po 7 g placebo. Przeprowadzone badanie wykazały, że sproszkowany korzeń imbiru obniżył u pacjentów średnio o ok. 93% sztywność stawów, podwyższył o ok. 83% wzrost siły uścisku ręki, obniżył o ok. 24% liczbę leukocytów oraz spowodował wzrost o ok. 24% poziomu żelaza w surowicy krwi.
Wyciąg z kłącza imbiru stanowi więc nadzieję na polepszenie stanu zdrowia pacjentów cierpiących na choroby reumatyczne oraz neurologiczne.
Imbir, a lek przeciwbólowy.
Okazuje się, że przyprawa w zestawieniu 1/8 łyżeczka sproszkowanego imbiru jest równie skuteczna jak 400 mg ibuprofenu. Inne badania pokazują, iż imbir, może być użyty również jako środek uśmierzający bóle miesiączkowe.
Imbir jak każda substancja spożywana w nadmiernych ilościach może zagrażać naszemu zdrowiu. Imbir może oddziaływać z lekami przeciwzakrzepowymi oraz z lekami stosowanymi w przypadku cukrzycy. Niektóre składniki imbiru mogą nasilać działanie tych leków. Osoby zmagające się z wrzodami żołądka lub dwunastnicy również powinny uważać.
Imbir lekarski jest przyprawą, którą warto włączyć do codziennej diety. Mój ulubiony przepis z zastosowaniem imbiru to …. rozgrzewająca kawa z imbirem.
Składniki:
Filiżanka kawy, 1 łyżeczka miodu, 2 szczypty mielonego imbiru, 3 łyżka mleka.
Miód utrzeć z imbirem i zalać kawą oraz ciepłym mlekiem.
Bibliografia: