email kontakt@studiozycia.pl    location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Jak zmiany żywieniowe wpłynęły na życie 16-letniej dziewczyny?

Jak zmiany żywieniowe wpłynęły na życie 16-letniej dziewczyny?

Natalia, lat 16, pojawiała się u mnie we wrześniu w celu redukcji przynajmniej 10 kg. Cierpiała z powodu otyłości, coraz gorszego samopoczucie fizycznego i psychicznego, zaczęła częściej przesiadywać w domu, pojawiały się pierwsze stany depresyjne.  Do tego ostatnia morfologia pokazała, że czas coś zmienić, zanim jakaś choroba zacznie zmieniać jej życie.

Za namową lekarza postanowiła udać się do dietetyka. Rozmawiałyśmy bardzo długo … bolało ją to, że tata zawsze wieczorami wyciągał przeróżne przekąski, głównie chipsy i przed telewizorem zaczynali maraton fastfoodowy. W domu było dużo gotowych dań, dużo słodyczy, takie „jedzta co chceta’’.  Ale zaczęła działać … widziała jak chorują niektóre jej kuzynki z nadwagą, ciocie, koleżanka … nie tego chciała dla siebie, miała ogromną chęć zmian żywieniowych, potrzebowała tylko kogoś do pomocy.

Co dały jej te osiem miesięcy naszej dieto znajomości :)? Natalia nie dostała ode mnie sztywnej diety. Uczyłam ją dokonywania zmian starych nawyków żywieniowych. Natalia nauczyła się gotować, teraz sprawia jej to dużą przyjemność. Codziennie rano wstaje wcześniej, aby zrobić sobie odżywcze śniadanie. Wieczorami gotuje szybki obiad, wrzuca do lunchboxa i rano zabiera do szkoły. Codziennie przeznacza przynajmniej 15 minut na pilates. Poprawiła się sylwetka, a co najważniejsze morfologia, spadło zatem ryzyko rozwoju wielu chorób. Zaczęła dostrzegać piękno, którego wcześniej się bała. Po raz pierwszy namówiła rodzinę na wyjście w góry i w tym tygodniu zdobyli swój pierwszy rodzinny szczyt. Jak napisała: Od teraz będę częściej chodziła po górach. Rodzicom także się to spodobało. Pozbyła się wielu lęków, nie wstydzi się wyjść na siłownię zewnętrzną, lubi się czuć potrzebna, chętnie dzieli się przepisami (także ze mną), jest bardzo radosna, wręcz zaraża tą radością całe otoczenie wokół siebie :). Zmiana żywienia uwrażliwiła ją na inne potrzeby ciała, takie jak ruch, sen, kontakt z naturą.

Co więcej jej zmiana wpłynęła na dietę jej rodziców. Wszyscy zaczęli jeść inaczej, zdrowiej. Oczywiście niektóre nawyki pozostały, ale większą radość sprawiają im teraz wspólne posiłki, poznawanie nowych smaków. Wzruszyła mnie jej troska o rodziców: Zależy mi, aby przedłużać dni ich życia. Natalia jest bardzo dumna, że mogła pozytywnie wpłynąć na otoczenie, osoby, które kocha najbardziej.  Dzisiaj wzruszona i szczęśliwa uściskała mnie z taką wdzięcznością, że musiałam powstrzymać łzy. Tak, Natalko, wzruszasz mnie ogromnie swoją siłą i dobrem. Jesteś cudownym przykładem dla rówieśników i źródłem radości dla swoich rodziców.

Takie historie uwielbiam. Zmieniamy dietę, ale przy okazji zmienia się życie pacjenta.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.