location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Jak zwiększyć moc brokułów? Jak zwiększyć produkcję sulforafanu? Brokuły w roli ''odtrutki''.

Jak zwiększyć moc brokułów? Jak zwiększyć produkcję sulforafanu? Brokuły w roli ''odtrutki''.

Brokuły już znamy. Ale co to jest ten sulforafan? Wśród naukowców istnieją przypuszczenia, że sulforafan dobrze sprawdza się w roli ‘’odtrutki’. Suforafan  to związek fitochemiczny, jest naturalnym izotiocyjanianem występującym w warzywach krzyżowych, przede wszystkim w  brokułach. Izotiocyjaniny w swojej strukturze zawierają atom siarki odpowiedzialny za zapach wydzielany podczas długiego gotowania warzywa kapustnych. Badania prowadzone w ostatnich latach wskazują na wielokierunkowe oddziaływanie tego związku. I tak, ochronne właściwości sulforafanu obserwuje się we wszystkich etapach procesu kancerogenezy. Przypuszcza się, iż sulforafan pełni rolę inhibitora enzymów, odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych oraz nowotworów. Charakteryzuje się niszczącym działaniem względem szczepów opornych na antybiotyki. Ma antybiotykowe właściwości bakteriobójcze w przypadku bakterii Helicobater pylori. W badaniach sulforafan hamowował indukowane chemicznymi kancerogenami rozmaite nowotwory u myszy i szczurów. Odkryto, że sulforafan ma korzystny wpływ na oczy, mózg, łagodzi alergiczne zapalenie dróg oddechowych, chroni przed uszkodzeniami DNA, a ostatnie badania mówią, że może okazać się przydatny nawet przy leczeniu autyzmu. Wykazano, iż po kilku tygodniach spożywania sulforafanu u badanych chłopców z autyzmem poprawiła się zdolność do interakcji społecznych, komunikacji werbalnych oraz zmniejszyły się pewne zachowania chorobowe (link do badań: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4217462/).

A zatem jak zwiększyć produkcję sulforafanu?

Cała główka brokułu nie zawiera jeszcze sulforafanu, powstaje on dopiero po rozdrobnieniu warzywa, a więc poprzez krojenie lub gryzienie. Mirozynaza to enzym, który pozwala na produkcję sulforafanu. Gotowanie niestety prowadzi do inaktywacji tego cennego enzymu, a więc mirozynazy, co  z kolei zatrzymuje wytwarzanie się sulforafanu. Enzym ten jest konieczny do wytworzenia sulforafanu. Również blanszowanie warzyw w wysokiej temperaturze) niszczy mirozynazę. Wiadomo jednak, surowe najlepsze, ale kto chciałby jeść surowe brokuły, czy tym bardziej surowe brukselki? No chyba, że mówimy o kiełkach. Istnieje jednak metoda: „rąb  i poczekaj’’. Czyli jeśli posiekasz brokuły (czy też brukselkę, jarmuż, kalafior, czy inne warzywo z tej rodziny), a następnie odczekasz 40 minut , możesz potem śmiało je gotować. Zaobserwowano, iż  właśnie 40 minut wystarczy, aby sulforafan się wytworzył i kiedy już powstanie, jest on odporny na wysoką temperaturę. Przykładowo, jeśli chcesz zrobić zupę brokułową (czy jakąś mieszaną z dodatkiem kapustnych) najpierw zmiksuj surowe warzywa, lub je posiekaj, odczekaj te 40 minut i dopiero wtedy gotuj. Nigdy na odwrót. Na pewno w ten sposób wydobywasz z warzywa to co najlepsze.

Zadbajmy o częstszą obecność w naszej diecie warzyw z rodziny kapustnych, głównie brokułów, nie zapominając przy tym o ich odpowiedniej obróbce, aby maksymalnie zwiększyć ich moc :)

 

Bibligrafia:

  • Jak nie umrzeć przedwcześnie, Dr Michael H. Greger, Gene Stone, 2016, Wydawnictwo Czarna Owca
  • Sulforafan – potencjalny czynnik w prewencji i terapii chorób nowotworowych, Joanna Tomczyk, Anna Olejnik; Katedra Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, http://www.phmd.pl/api/files/view/3542.pdf
  • Dieta w walce z rakiem, Richard Beliveau, Delta

 

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.