Chcę wam przedstawić i streścić ciekawy artykuł medyczny o leczniczym działaniu miodu w chorobach wątroby i dróg żółciowych, który została opublikowany na stronie: http://www.czytelniamedyczna.pl/5972,miod-i-surowce-roslinne-w-leczeniu-chorob-watroby-i-pecherzyka-zolciowego.html. Zachęcam do lektury :)
Miód w połączeniu z roślinami leczniczymi, wykazuje korzystniejsze działanie lecznicze i zapobiegawcze w chorobach wątroby i dróg żółciowych, niż spożywanie samego miodu. A dokładnie?
Stosowanie miodu i surowców roślinnych może dawać dobre efekty w leczeniu ostrego i przewlekłego zapalenia wątroby, wirusowego zapalenia wątroby, marskości wątroby, zapalenia pęcherzyka żółciowego oraz kamicy pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Bardzo korzystne w leczeniu wymienionych chorób są ziołomiody, a szczególnie rumiankowy, pokrzywowy, głogowy i tymiankowy. Z surowców zielarskich najczęściej stosuje się: ziele karczocha zwyczajnego, kwiat kocanki piaskowej, kwiat mniszka lekarskiego, korzeń glistnika jaskółczego ziela, liść mięty pieprzowej i korzeń rzodkwi czarnej.
Zwykle stosuje się mieszanki ziołowe, z których otrzymuje się napary, a następnie po ochłodzeniu dodaje odpowiednią ilość miodu.
Autorzy podają kilka mieszanek ziołowych z miodem, które mają swoje zastosowanie w omawianych chorobach. I tak, jeden z bardziej skutecznych specyfików w chorobach wątroby to połączenie miodu z oliwą z oliwek i sokiem z cytryny (w stosunku 1:1:1). Preparat przyjmuje się 3 razy dziennie po łyżce stołowej przed jedzeniem.
W chorobach wątroby i dróg żółciowych korzystne jest stosowanie naparu z kwiatu nagietka lekarskiego z miodem. Taki napar odznacza się działaniem przeciwzapalnym, rozkurczającym i żółciotwórczym. Do jego przygotowania bierzemy łyżkę kwiatu nagietka lekarskiego, zalewamy 0,5 l wrzącej wody i zaparzamy 3 min. Po ostygnięciu i odcedzeniu, do naparu dodajemy 2 łyżki miodu i pijemy na ciepło po 1/2 szklanki 3-4 razy dziennie. U osób po usunięciu pęcherzyka żółciowego z powodzeniem stosowano ziołomiód głogowy i tymiankowy.
Autorzy omówili również parę ciekawych badań. Jedno z nich wykazało, iż ziołomiód rumiankowy i pokrzywowy mają korzystny wpływ na proces zdrowienia u chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu B. W badaniach uczestniczyło 17 dorosłych osób. Ziołomiody podawano w ilości 20 g po trzech głównych posiłkach przez 30 dni. U większości osób już od 2. tygodnia leczenia stwierdzono wyraźną poprawę. Odnotowano ustępowanie nudności, poprawę apetytu, obniżenie poziomu bilirubiny i aktywności aminotransferazy alaninowej w surowicy krwi.
Kolejne badanie opisuje leczenie miodem 32 dzieci w wieku 5-14 lat, u których stwierdzono upośledzone wydzielanie żółci na tle przewlekłego zapalenia żołądka i dwunastnicy oraz zapalenia pęcherzyka żółciowego. Dzieci podzielono na dwie grupy: badaną i kontrolną. Grupa badana, otrzymywała miód w ilości 7,5-20 g w zależności od wieku. Miód rozpuszczano w 1/3 szklanki ciepłej wody i podawano dzieciom rano, na czczo. Następnie leżały one na prawym boku przez 60 min na ciepłym termoforze. Leczenie trwało 2 tygodnie. Dzieci z grupy kontrolnej leczono w sposób tradycyjny, czyli za pomocą preparatów żółciopędnych. W wyniku leczenia miodem obserwowano polepszenie stanu zdrowia dzieci, ustępowało osłabienie, polepszał się apetyt, zanikał ból w prawym podżebrzu, normowało się wypróżnianie, a także zanikało powiększenie wątroby. Po 2 tygodniach terapii na podstawie badań USG i badań analitycznych dzieci można było uznać za wyleczone. Natomiast dzieci leczone konwencjonalnie jeszcze pod koniec 3 tygodnia leczenia miały objawy zaburzonej czynności wydzielniczej pęcherzyka żółciowego.
Warto więc sięgać po miód oraz zioła i łączyć je razem w jeden naturalny suplement :).