Miód posiada nie tylko walory smakowe, ale od wieków wiadomo, że działa wzmacniająco i odżywczo na organizm ludzki. Szczególnie polecany jest dzieciom, młodzieży, osobom starszym, wyniszczonym chorobami lub nadmiernym wysiłkiem. Oto kilka ciekawostek o miodach z prac przeglądowych:
- Aby jak najdłużej zachowywał swoją wartość biologiczną miód należy przechowywać w miejscu chłodnym (o temperaturze ok. 10–15°C), suchym (o wilgotności powietrza nieprzekraczającej 60%) i zacienionym.
- Działanie antybiotyczne miodu potęguje rozpuszczenie go w ciepłej wodzie, herbacie lub mleku. Rozcieńczenie miodu powoduje znacznie szybsze powstawanie antybakteryjnego nadtlenku wodoru. Aktywność antybiotyczna rozcieńczonego miodu może wzrastać od 6 do 220 razy w porównaniu z miodem nierozcieńczonym. Do miodów o dużej zawartości tego związku należą: miód kasztanowy i miód ze spadzi iglastej.
- Wiele badań wykazuje, iż najaktywniejsze enzymatycznie są miody ciemne: gryczany, wrzosowy, miód ze spadzi iglastej oraz leśny. Odmiany te wyróżniają się także największą aktywnością przeciwdrobnoustrojową.
- Najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne wykazuje pyłek i propolis, znacznie większe niż sam miód.
- Miód zwiększa poziom hemoglobiny, objętość krwinek czerwonych oraz poziomu żelaza we krwi.
Ponadto, fruktoza także wspomaga wchłanianie żelaza.
- Zbyt duże spożycie miodu może spowodować efekt łagodnie przeczyszczający u osób, u których występuje nietolerancja fruktozy. Ten efekt natomiast jest często wykorzystywany w leczeniu zaparć.
- Miód, propolis, pyłek kwiatowy mają na zdolność eliminowania metali ciężkich z organizmu.
- Większymi właściwościami antyoksydacyjnymi charakteryzują się miody pochodzące ze wschodnich regionów Polski, gdzie temperatury na przełomie czerwca - sierpnia są większe niż temperatury w północnej i południowej części Polski.
- Szacuje się, że miody przechowywane w temperaturze pokojowej tracą po 6 miesiącach połowę swojej aktywności antybiotycznej.
- Dzieciom do roku nie należy podawać miodu ze względu na naturalnie występujące w miodzie bakterie Clostridium botulinum, które mogą doprowadzić (bardzo rzadkie przypadki) do zachorowania na botulizm dziecięcy.
Bibliografia:
- Współczesne poglądy na mechanizm przeciwdrobnoustrojowego działania miodu; http://www.czytelniamedyczna.pl/6245,wsplczesne-pogldy-na-mechanizm-przeciwdrobnoustrojowego-dziaania-miodu.html
powrót