email kontakt@studiozycia.pl    location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Nadmiar białka u dzieci. Czym był Europejski Projekt Child Obesity Programme (CHOP)?

Nadmiar białka u dzieci. Czym był Europejski Projekt Child Obesity Programme (CHOP)?

Dieta wysokobiałkowa może stać się dietą wysokotłuszczową. A to, jak już wiadomo, prowadzić będzie do rozwoju otyłości, dyslipidemii, następnie miażdżycy i nadciśnienia tętniczego. Niestety, spożywamy za dużo białka, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego. Zazwyczaj nie bierze się pod uwagę, że pokarmy pochodzenia roślinnego zawierają mnóstwo pierwiastków śladowych, związków aktywnych i innych składników odżywczych.

Nadmiar białka w pierwszych dwóch latach życia może przyczynić się do powstawania nadwagi czy też otyłości. W jaki sposób? Białko stymuluje wydzielanie ludzkiego hormonu wzrostu (HGH), insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1 oraz insuliny, powodując zwiększenie liczby i objętości komórek tłuszczowych. Dodatkowo zwiększona ilość wydalanych związków azotowych powodować będzie obciążenie i gorszą pracę nerek oraz wątroby. A to może prowadzić do rozwoju kamicy nerkowej i dny moczanowej. Niestety, człowiek i ten mały, i ten duży nie ma możliwości gromadzenia zapasów białek, dlatego zaleca się spożywanie właściwych i rozsądnych ilości białka.

Białka mięsa, mleka, jaj zawierają dużo metioniny. Dlaczego o tym piszemy? Zaburzenia metabolizmu metioniny w przypadku małej podaży witamin B6, B2, B12, kwasu foliowego, choliny może powodować zwiększoną produkcję homocysteiny, jednego z czynników ryzyka miażdżycy. Nie zabraniamy oczywiście spożywania produktów bogatych w metioninę, ale zachęcamy do nie przesadzania z białkiem pochodzenia zwierzęcego, a wzbogacenia swojej diety w białko roślinne.

Czym był Europejski projekt Child Obesity Programme (CHOP)?

Badanie CHOP  zostało przeprowadzone w latach 2002-2005. Do badania włączono 1500 niemowląt z pięciu krajów europejskich (Belgia, Niemcy, Włochy, Polska, Hiszpania).

Projekt ten badał związek otyłości ze sposobem karmienia niemowlęcia po narodzinach. Analizowano wpływ zróżnicowanej ilości białka w diecie niemowląt na dalszy ich rozwój i ryzyko wystąpienia chorób.

W trakcie badania porównywano rozwój dzieci otrzymujących mleko modyfikowane z większą oraz mniejszą zawartością białka  - przy zachowaniu identycznej podaży energii.

Wyniki badań? Dzieci otrzymując jako niemowlęta mleko modyfikowane z mniejszą zawartością białka w wieku dwóch lat miały niższy wskaźnik masy ciała (BMI). Sugeruje to mniejszą ilość tkanki tłuszczowej i niższe ryzyko otyłości w późniejszym życiu oraz chorób z nią związanych w wieku późniejszym. Natomiast dzieci spożywające więcej białka miały większe wymiary nerek w szóstym miesiącu życia, co wiąże się z ich gorszą funkcją.

Wnioski nasuwają się same! Białko w nadmiarze może być bardzo szkodliwe.

Z książki: Kiedy dziecko waży za dużo. Anna Piekarczyk i Katarzyna Olejniczak. Wydawnictwo Pascal.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.