email kontakt@studiozycia.pl    location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Negatywny wpływ nadmiaru histaminy na tkankę kostną.

Negatywny wpływ nadmiaru histaminy na tkankę kostną.

Analiza schorzeń przebiegających ze zwiększonym wydzielaniem histaminy wskazuje na negatywny wpływ nadmiaru histaminy na tkankę kostną. U kobiet po menopauzie, cierpiących na alergię na pyłki,  niestosujących leczenia lekami przeciwhistaminowymi ani wziewnymi glikokortykosteroidami odnotowano prawie trzykrotnie zwiększoną częstość złamań w porównaniu do 100 odpowiednio dobranych zdrowych rówieśniczek. Natomiast, u chorych na mastocytozę (choroba, w której dochodzi do patologicznego rozrostu komórek tucznych) odnotowano  częstsze przypadki osteoporozy. Komórki tuczne wydzielają liczne mediatory reakcji zapalnej, m.in. histaminę, leukotrieny, prostaglandyny oraz cytokiny. Jednak mediatorem wytwarzanym w największych ilościach jest histamina i wydaje się, że to ona odgrywa znaczącą rolę w oddziaływaniu komórek tucznych na tkankę kostną.

Stężenie histaminy jest duże zwłaszcza w tkankach mających styczność ze środowiskiem zewnętrznym: w układzie oddechowym, w skórze oraz w błonie śluzowej żołądka i jelit. Jedynie komórki tuczne i granulocyty zasadochłonne mają zdolność do przechowywania histaminy w swoistych ziarnistościach, skąd jest uwalniana w wyniku działania różnych czynników immunologicznych (zwłaszcza reakcji alergicznych z udziałem immunoglobulin IgE), a także nieimmunologicznych, np. pod wpływem niektórych substancji chemicznych, w tym leków oraz czynników fizycznych, takich jak zimno, uraz.

Podsumowując, dotychczasowe badania  dostarczyły przede wszystkim danych wskazujących na rolę histaminy w nasilaniu procesów resorpcyjnych w kościach (zanik/utrata). Jednakże jako dietetyk zajmujący się pacjentami ze schorzeniami przebiegającymi ze zwiększonym wydzielaniem histaminy (alergie, nietolerancja pokarmowa, mastocytoza) zauważam częstsze przypadki złamań, to dotyczy również dzieci. Stąd w przypadku nadmiernego wydzielania histaminy w dietoterapii zawsze zwracam uwagę na działania i wprowadzenie większych ilości pewnych składników żywieniowych pozytywnie wpływających na metabolizm szkieletowy (jak np. biopierwiastki, witaminy D, K i C, izoflawony roślinne, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega‑3).

 

Źródło:

Wiercigroch M., Folwarczna J., Histamina w regulacji procesów przebudowy kości. Postępy Hig Med Dosw (online), 2013; 67: 887-895.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.