location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Program do diet, czyli najbardziej niezbędne narzędzie pracy każdego dietetyka.

Program do diet, czyli najbardziej niezbędne narzędzie pracy każdego dietetyka.

Dietetycy w swojej pracy wykorzystują wiele narzędzi ułatwiających tworzenie planów żywieniowych. Programy do układania jadłospisów są podstawowym narzędziem stosowanym przez dietetyków podczas ich codziennej pracy. Co jakiś czas studenci dietetyki, osoby zaczynające swoją działalność w swoich gabinetach zadają mi pytanie, czy warto korzystać z programu dietetycznego, a jeśli tak to z jakiego? Pewne jest to, iż dobrze rozpisany program żywieniowy przekłada się na zdrowie Pacjentów, a więc oczywiście, że warto. Pacjent i dążenie do poprawy jego zdrowia jest w naszej pracy priorytetowe. 

Jaki program dietetyczny wybrać? W codziennej pracy dietetyka program do tworzenia diet to po prostu must-have, zwłaszcza że pacjentów na dietoterapiach przybywa. Przedstawiam według mojej opinii najlepszy program do układania wszelakich diet, tych prostych i tych najbardziej skomplikowanych – ALIANT, najbardziej rzetelny i kompleksowy program do diet w Polsce. W tym artykule postaram się Wam – zwłaszcza początkującym dietetykom przybliżyć jego możliwości. Zatem, dlaczego wybrałam i zostałam przy ALIANCIE, pomimo że wcześniej korzystałam z wielu innych programów?

Po pierwsze, ze wszystkich programów dietetycznych ten okazał się dla mnie najbardziej intuicyjny. Jako że już od początku mojej działalności pacjentów zaczynało przybywać, musiałam poszukać coś, co ułatwi i znacznie przyśpieszy moją pracę. Wiadomo, pacjenci oczekują spersonalizowanych, dobrze zbilansowanych i przejrzystych planów dietetycznych. Ten program do tworzenia diet rewelacyjnie spełnia wszystkie te kryteria: przede wszystkim sprawnie optymalizuję indywidualne plany dietetyczne, tworząc urozmaicone i w pełni zbilansowane jadłospisy w systemie miar domowych uzupełnione o cenne dane z kalkulatora. Wszystko po to, aby dostarczać Pacjentom dokładnie to, czego potrzebują przy swojej jednostce chorobowej. Przykładowo, mam wielu pacjentów z cukrzycą, insulinoopornością. Zatem podczas komponowania diety dobry program do układania jadłospisów powinien monitorować wartość indeksu i ładunku glikemicznego produktów i dań, co ma ogromne znaczenie dla prawidłowej glikemii moich ‘’słodkich’’ pacjentów.

Aliant to przede wszystkim idealne narzędzie pomocne w kontroli ilości spożywanych kalorii, bez niedoborów (zazwyczaj wapnia i żelaza), co sprawia, że dla Pacjenta jedzenie jest bardziej świadomym i kontrolowanym procesem. Często pacjent zauważa, że przykładowo do tej pory w jego diecie było za mało, albo za dużo białka, albo też niepotrzebnie przekraczał swoje zapotrzebowanie na kalorie (wręcz się przejadał) oraz niektóre makroskładniki. Indywidualny jadłospis często otwiera oczy i pomaga w świadomym żywieniu, co też przekłada się potem na lepsze wyniki badań oraz samopoczucie.

Aliant wykorzystuję również w mojej pracy wydawniczej. Ten program do diet wg mojej opinii ułatwia szybsze tworzenie e-booków czy książek (Jestem współautorką książek: SOS dla stawów – wyd. ZdroweZdrowie oraz Kiedy dziecko waży za dużo. Dietoterapia otyłości. – wyd. Pascal). To właśnie dzięki temu programowi do diet powstają wszystkie nasze największe projekty wydawnicze, których zapewne w przyszłości będzie więcej :)

Ponadto, korzystam z profesjonalnych, przejrzystych i estetycznych szablonów wydruku diety. Często pacjenci jak widzą dietę, którą dla nich przygotowałam, są w szoku, ponieważ wcześniej raczej nigdy się nie spotkali z tak przygotowanym programem żywienia. Wszystko idealnie policzone, przejrzyste, prawie jak książka.

 

Za co jeszcze cenię ALIANTA?

  • Program ma wbudowaną bazę produktów i potraw przygotowaną wyłącznie w oparciu o rzetelne źródła, która jest na bieżąco aktualizowana.
  • Program posiada wygodny panel wskaźników (omega3/omega6, wspomniane już GI – indeks glikemiczny, GL – ładunek glikemiczny, WW, WBT), który ułatwia monitorowanie stopnia realizacji diety.
  • Co ważne! Komunikacja z twórcami programu. Mam tu na myśli życzliwą pomoc techniczną, co ma dla mnie ogromne znaczenie. Bez problemu mogę pisać, pytać, prosić o pomoc i w razie problemów zawsze otrzymuję odpowiedź.

Program stale się rozwija, co chwilę widzę nowe wdrożenia, nowe aktualizacje i tak to powinno wyglądać w każdym programie dietetycznym.

Program dla dietetyków Aliant jest chyba najbardziej przydatnym narzędziem w rękach specjalistów. Jaki wybierzesz, młody Dietetyku, decyzja należy do Ciebie. Ja wybrałam ALIANT, gdyż dla mnie to najlepszy przepis na dobrą i nowoczesną dietetykę :)

Anna Piekarczyk
DIETETYK KLINICZNY
Właścicielka poradni www.studiozycia.pl

Autorka książek: S.O.S dla stawów oraz Kiedy dziecko waży za dużo. Dietoterapia otyłości.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.