email kontakt@studiozycia.pl    location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Przykładowy jadłospis dla pacjenta po zawale serca.

Przykładowy jadłospis dla pacjenta po zawale serca.

Jadłospis pacjenta po przebytym zawale serca powinien bazować na produktach możliwie najmniej przetworzonych. I tutaj zaleca się dietę śródziemnomorską, która jest także dietą przeciwzapalną. Dieta śródziemnomorska jest już najlepiej przebadaną dietą, a stosowana u osób po zawale serca nie tylko zmniejsza ryzyko drugiego zawału, ale także przedłuża życie tym osobom.
Dość głośnym projektem badawczym oceniającym korelację między stosowaniem diety śródziemnomorskiej, a wtórną profilaktyką kardiologiczną było badanie Lyon Heart Study. Do badania włączono 302 pacjentów po przebytym zawale serca, u których zaproponowano zmianę sposobu żywienia (zbliżonego do diety śródziemnomorskiej) oraz 303 pacjentów bez zastosowanej modyfikacji dietetycznej. Po 4 latach stosowania diety w grupie pacjentów poddanych modyfikacji dietetycznej odnotowano 55-procentową redukcję śmiertelności i o 50-70 proc. zmniejszenie ryzyka zawał u w porównaniu z grupą pacjentów żywiących się tradycyjnie.

 

Celem diety po przebytym zawale jest także odciążenie przemęczonego organizmu przy jednoczesnym dostarczaniu wszystkich najważniejszych składników odżywczych.

 

Przykład diety śródziemnomorskiej przeciwzapalnej.

Śniadanie

 

Pieczywo z ziołowym twarożkiem.

Chudy twaróg rozgnieść z łyżką naturalnego jogurtu i odrobiną oleju lnianego. Dodać posiekane zioła: świeżą oraz natkę pietruszki, miętę, majeranek; doprawić pieprzem. Nakładać na pieczywo typu graham.  

W ciągu dnia niegazowana woda mineralna niskosodowa, herbaty zielona, czerwona lub biała.

 

II śniadanie

 

Owsianka marchewkowa.

Średnią marchewkę obieramy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. W rondelku podgrzewamy płatki (do 4-5 łyżek) z dodatkiem mleka krowiego chudego lub napoju roślinnego, potartej marchwi oraz przypraw korzennych. Gotujemy ok. 8 minut, aż marchewka zmięknie. Przekładamy do miseczki. Podajemy z owocami jagodowymi, malinami lub bananem (owoce dowolne), ze zmielonymi migdałami, siemieniem lnianym lub zmielonymi orzechami włoskimi (mogą być  w całości, ale początkowo zalecam mielić aby dodatkowo nie obciążać przewodu pokarmowego).

 

Obiad

 

Ryba (łosoś, dorsz, pstrąg) z warzywami i kaszą.

Rybę myjemy i osuszamy. Doprawiamy sokiem z cytryny, ziołami do ryb, umiarkowanie solą i pieprzem. Zawijamy w papier do pieczenia razem z pomidorkami koktajlowymi i plasterkami batatu oraz cukinii, podlewamy delikatnie oliwą i pieczemy w 190 stopniach C przez około 30 minut.

W międzyczasie gotujemy kaszę lub ryż brązowy.  Rybę przekładamy na talerz. Podajemy z koperkiem i oliwą wraz z kaszą i warzywami.

Opcjonalnie: kompot z aroni i jabłek (bez cukru)

 

Podwieczorek

 

Sok pomidorowy.

 

Kolacja

 

Pasta z ciecierzycy i pora.

Ciecierzycę wcześniej namoczoną gotujemy (można użyć z puszki lub ze słoika, ale ze względu na sól porządnie przepłukać). Studzimy. Pora kroimy drobno i przekładamy na patelnię z oliwą. Na niewielkim ogniu szklimy pory podlewając lekko wodą, aż zmiękną; posypujemy ulubionymi ziołami. Studzimy. W międzyczasie ciecierzycę  miksujemy z chrzanem (świeży tarty lub ze słoiczka – 1 łyżeczka) na gładki krem i łączymy z porami. Schładzamy. Nakładać na pieczywo.

 

Uwaga! Pamiętaj, że przez pierwsze 24 godziny po przebytym zawale mięśnia sercowego zaleca się stosowanie diety płynnej, lekkostrawnej (polecam zupy typu krem zblendowane z drobnymi kaszami, pasty warzywno-białkowe, kisiele, delikatne koktajle),  z wykluczeniem produktów ciężko strawnych, wzdymających, z jednoczesnym ograniczeniem soli oraz tłuszczu. Z jadłospisu należy wyłączyć także kofeinę, mocną herbatę, słodkie napoje typu cola, energetyki i oczywiście alkohol, które mogą zaburzać rytm pracy serca. Nie należy się przejadać. Nadmierne przepełnienie żołądka może powodować nudności, wymioty, trudności z oddychaniem i pracą serca.

 

 

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.