Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia

Surówka piękności, czyli owsianka bez gotowania. Poznaj jej historię oraz dowiedz się dlaczego jest taka zdrowa.

Surówka piękności, czyli owsianka bez gotowania. Poznaj jej historię oraz dowiedz się dlaczego jest taka zdrowa.

Czy słyszeliście kiedyś o surówce piękności Heleny Rubinstein, pochodzącej z Krakowa założycielce wielkiego koncernu kosmetycznego? Myślę, że część z was już słyszała. Przepis na surówkę w sumie bardzo stary, ale warto co jakiś czas o nim wspomnieć. Podstawą do jej przygotowania są właśnie płatki owsiane. Co ważne, płatków w niej zawartych nie gotujemy, a jedynie pozostawiamy do namoczenia na noc. Tak przygotowana w pełni wykorzystuje dobroczynne właściwości owsa. Helena Rubinstein sama codziennie jadła taką surówkę i żyła ponad 90 lat. Jej uroda zaś była najlepszą wizytówką firmy. Chciała, by kobiety dbały o swą urodę nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz, stąd jej troska o odpowiednią dietę. Surówka jest także znana pod nazwą muesli dr Birchera-Bennera, szwajcarskiego lekarza, jednego z pionierów nauki o żywieniu, który stworzył tą potrawę dla specjalnie dla swoich pacjentów w klinice. Sam twierdził, że przepis na muesli należałoby traktować bardziej jak receptę na zdrowie niż tylko przepis kulinarny.

Taka surówka ze względu na kopalnię witamin, składników mineralnych, antyoksydantów, fitozwiązków i błonnika, ale również ze względu na sam proces przygotowywania ma ogrom zalet: ułatwia odchudzanie, likwiduje stany zapalne na skórze, redukuje przebarwienia potrądzikowe, chroni skórę przed procesami starzenia się, poprawia wygląd włosów i paznokci, reguluje stężenie glukozy we krwi, ulepsza perystaltykę jelit, korzystnie wpływa na układ krążenia, stymuluje odporność, utrzymuje energię, siły witalne na dłużej.

Rada: Zmieniając dodatki oraz wybierając owoce sezonowe, sprawimy, że surówka piękności nie znudzi się nigdy. Możliwości jest naprawdę nieskończenie wiele. Eksperymentujmy ze smakami. Przygotowanie takiej surówki zajmuje zaledwie parę minut.
 

Składniki:

  • 1 szklanka płatków owsianych
  • około 3/4 szklanki chłodnej, przegotowanej wody
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1 łyżeczka miodu lub syropu klonowego
  • jabłko obrane ze skórki i starte na tarce
  • ½ szklanki naturalnego gęstego jogurtu, maślanki lub kefiru
  • Suszone owoce: żurawina, rodzynki, śliwki, morele, daktyle, inne.
  • Dodatkowo w celu wzmocnienia gęstości odżywczej można dodać: świeże owoce sezonowe lub mrożone, owoce liofilizowane, orzechy, pestki granatu, mielony cynamon, imbir, kardamon, kakao, …
     

Sposób wykonania:

Wieczorem do płatków owsianych dolewamy wodę, ewentualnie miód lub syrop klonowy (fruktoza zawarta w miodzie wspomaga wchłanianie żelaza), mieszamy i odstawiamy na całą noc.

Rano dodajemy sok cytrynowy, świeżo starte jabłko oraz jogurt. Ja czasem dodaję również potartą marchew. Do mieszanki warto dodać ulubione orzechy oraz owoce.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.