Tymianek to od wieków sprawdzony środek wykorzystywany w leczeniu wielu chorób. Ma jeden z najwyższych poziomów antyoksydacyjnych wśród ziół. Posiada działanie antybiotyczne, działa bakteriobójczo, przeciwgrzybicznie i przeciwpasożytniczo. To niezwykłe ziele zawiera olejek, w skład którego wchodzi między innymi związek fenolowy — tymol, o skutecznym działaniu antybiotycznym. Warto wiedzieć, że substancje zawarte w zielu (głównie chodzi o wspomniany tymol) są w mniejszych ilościach lekami, a więc w większych ilościach działają toksycznie. Najbardziej niebezpieczne jest przedawkowanie olejku tymiankowego, który w dużej części składa się z tymolu. Dlatego należy stosować go z umiarem i robić przerwy w trakcie różnorodnych tymiankowych kuracji. Tymol stanowi składnik niektórych leków, kremów przeciwtrądzikowych, past do zębów oraz płynów do mycia twarzy.
Tymianek zawiera garbniki, kwasy organiczne, witaminy z grupy B, mikroelementy oraz wciąż nieznane substancje antybiotyczne, które są cały czas w centrum zainteresowania naukowców medycznych.
Tymianek od lat stosowany jest przy infekcjach dróg oddechowych. Łagodzi ataki męczącego kaszlu, rozluźnia mięśnie oskrzeli, pomaga w zapaleniu gardła, rozrzedza zgęstniałą zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Niezwykle pomocny przy anginie.
Wśród jego dobroczynnych zalet wymienia się również wspomaganie pracy umysłowej, działa uspokajająco, pomaga w leczenie trądziku, łupieżu, wypadaniu włosów i innych problemów skórnych.
Tymianek ma właściwości przeciwzapalne, łagodzi bóle stawów i wszelkiego rodzaju bóle reumatyczne. Tutaj zbawienne okazać się mogą rozgrzewające kąpiele tymiankowe.
Napar można użyć także do płukania gardła (bez dodatków, sam napar). Taka płukanka usuwa nieprzyjemny zapach z ust, likwiduje afty oraz stany zapalne dziąseł.
Herbata zaparzona z liści tymianka może okazać się niezawodna również przy niestrawności i wzdęciach.
Składniki:
Przygotowanie:
Umieść świeży tymianek w dzbanku, zalej gorącą wodą, pozostaw przykryty przez co około 15 minut. Po naparzeniu usuń łodygi. Dodaj miód, plasterek pomarańczy i ewentualnie sok z cytryny. Jeżeli przeszkadza Ci zapach tymianku możesz dodać sok malinowy lub inny.
Składniki:
Jabłka wraz ze skórką zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Przełóż je do rondelka i zacznij podgrzewać. Dodaj listki tymianku i mieszaj często. Jabłka duś na małym ogniu. Gotowe jabłka zblendować na gładki mus. Dodaj sok z cytryny, ewentualnie łyżeczkę miodu i gotowe.