Tym razem coś dla kobiet, które przed pojawieniem się miesiączki regularnie odczuwa bóle głowy, rozdrażnienie, osłabienie, obrzęki, napięcie, ból pleców, skurcze w obrębie brzucha i inne zaburzenia. Prawdopodobnie ma to związek z hormonami i co więcej prawdopodobnie z histaminą. Problem zaczyna się jeśli do wspomnianych dolegliwości dołączają mięśniaki macicy, torbieli, cysty, polipy. Warto zadziałać, nawet jeśli lekarz Ci powie, że taka Pani uroda!
Dominacja estrogenowa i podwyższona histamina to niestety poważny problem zdrowotny, prowadzący na przykład od mięśniaka, torbiela na jajniku do nowotworu!
Czy zauważyłaś, że przed miesiączką czujesz się gorzej psychicznie, jak i fizycznie? Może nadwrażliwość na histaminę to również twój problem? Zauważyłaś u siebie nietolerancje na pewne produkty, choroby zapalne jelit, przewlekłe zmęczenie, bóle na początku krwawienia, nagłe omdlenia (chociaż nie zawsze), dziwne reakcje organizmu na zmiany temperatury, częste bóle głowy, problem ze snem, słaba odporność na stres? O histaminie pisałam wcześniej tutaj:
Problem z histaminą jak zauważam staje się coraz większy, zważywszy na to jak się odżywiamy i jak szybko żyjemy. Dlaczego to głównie kobiety mają problem z histaminą? Odpowiedzią jest estrogen! Kiedy estrogeny u kobiet są podwyższone, nie ma równowagi między estrogenem, a progesteronem, wzrasta histamina. Estrogen stymuluje nasze komórki tuczne do produkcji większej ilości histaminy. W tym samym czasie histamina zaś stymuluje jajniki do produkcji większej ilości estrogenu. I w efekcie następuje błędne koło:
estrogen → histamina → estrogen → histamina
Niestety dominacja estrogenowa niesie za sobą wiele przykrych dolegliwości. U wielu kobiet (sama zauważam to o moich pacjentek) zespół napięcia przedmiesiączkowego, tzw. PMS można zmniejszyć, albo nawet całkowicie zredukować poprzez obniżenie histaminy. We wspomnianych artykułach pisałam jak to zrobić. Warto również popracować na lepszą aktywnością progesteronu. O tym wspominałam tutaj:
Jakie mogą być powody tego, że histaminy w organizmie jest za dużo? Oto najważniejsze:
Warto na jakiś czas, najlepiej w połowie cyklu przejść na dietę ograniczającą (nie musisz rezygnować całkowicie, ale ograniczyć) nabiał oraz być może nawet gluten (proponuję dietę śródziemnomorską) i obserwować samopoczucie oraz stan fizyczny.
Poziom estrogenu może być za wysoki w stosunku do poziomu progesteronu. Estrogen sprawia iż: sód i woda napływają do komórek, a potas i magnez są z nich usuwane. Rezultatem jest zatrzymanie wody w organizmie, obrzęki oraz cały ten „marsz hormonalny” u kobiet. Być może pomocne mogą okazać się badania w kierunku hormonów, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna oraz co najważniejsze zdrowa dieta.
Bibliografia: