location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Dna moczanowa. Kolejna choroba cywilizacyjna? Jaki związek z chorobą mają wiśnie? Wskazówki dotyczące diety.

Dna moczanowa. Kolejna choroba cywilizacyjna? Jaki związek z chorobą mają wiśnie? Wskazówki dotyczące diety.

Dna moczanowa  (inaczej skaza moczanowa, czy podagra) to choroba charakteryzująca się bolesnym i nawracającym zapaleniem stawów. Wywoływana jest przez podwyższony poziom kwasu moczowego, który krystalizuje się i odkłada w stawach, ścięgnach oraz otaczającej je tkance. Dochodzi do niszczenia chrząstek i powierzchni stawowych.Napady pojawiają się nagle i mijają po kilku dniach.

Jeżeli kryształki moczanowe  wytrącają się w narządach miąższowych, np. w nerkach, może to z czasem prowadzić do ich uszkodzenia.

Dnę moczanową zaliczamy już do chorób cywilizacyjnych. Znaczny wzrost zachorowalności na tę przypadłość obserwuje się od 20 lat. Dna moczanowa pojawia się najczęściej w wyniku nieprawidłowej diety (stąd jest często nazywana chorobą bogaczy). Choroba często rozwija się poprzez spożywanie produktów bogatych w  puryny. Głównym czynnikiem, który powoduje występowanie tej choroby to błędy żywieniowe. Niestety spożywamy nadmierne ilości mięsa, w którym znajduje się dużo związków purynowych. Wiele ośrodków na świecie wskazuje, że choroba rozwija się najczęściej u osób spożywających duże ilości mięsa i owoców morza.

Dnie moczanowej często towarzyszą inne choroby: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, otyłość, cukrzyca, czy zaburzenia lipidowe.  Niestety prowadzą one do wystąpienia groźnych dla życia powikłań na skutek chorób sercowo-naczyniowych.

Najczęściej zajmowanymi stawami są: staw dużego palca u stopy (podagra), stawy kręgosłupa, stawy dłoni, nadgarstków i stóp. Miejsca te stają się obrzęknięte, zaczerwienione, czasem sine, napięte i lśniące. Gdy staw powraca do zdrowi skóra wokół stawu zaczyna się łuszczyć i swędzieć.

Warto badać się pod kątem witaminy D3, ponieważ badania wskazują, że pacjenci z dną moczanową często mają obniżony poziom tej witaminy. Unikać natomiast należy syntetycznej witaminy C, obecnie tak bardzo promowanej w mega dawkach, która prowadzi do zwiększenia stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi.

Piwo niestety ma również wpływ na nawrót choroby. Wiele badań wykazuje, że spożycie piwa wiąże się z częstszym występowaniem dny i podnosi stężenie kwasu moczowego nawet bardziej niż napoje spirytusowe. 

A jaki związek mają wiśnie z dną moczanową? A duży, żeby nie powiedzieć, że ogromny. Związki fenolowe zawarte w wiśniach redukują stany zapalne poprzez obniżenie białka C-reaktywnego (CRP). Dlatego należy do diety wprowadzić wiśnie, które zredukują lub złagodzą w czasie ataku powstające stany zapalne. Według badań, korzystne działanie wiśni obserwuje się, gdy spożywane są nie więcej niż trzy porcje (porcja to 10 do 12 owoców) w ciągu dwóch dni.

O czym należy pamiętać podczas napadów i na czym polega leczenie niefarmakologiczne?

Ograniczyć spożycie potraw, które obfitują w puryny:

podroby, wywary, galaretki mięsne, kawior, śledzie, sardynki, czekolada, kakao, kawa naturalna, mocna herbata, orzechy, szpinak, a nawet groch, fasola, soczewica.

Dieta powinna zawierać produkty z niewielką ilością puryn, czyli: mleko, jaja, białe sery, masło, owoce, warzywa, ryż, miód.

Odpowiednie nawodnienie organizmu (wypijanie co najmniej 2 - 3 l płynu w ciągu doby). Odwodnienie podnosi stężenie kwasu moczowego, więc nie dopuszczaj do odwodnienia organizmu.

Należy unikać  słodyczy napojów słodzonych.

Pamiętaj, że mocna kawa, czy herbata mogą nasilać dolegliwości.

Unikać intensywnego wysiłku i zamienić go na umiarkowany, ponieważ przy takim nie dochodzi do wzrostu stężenia kwasu mlekowego.

Przy bólach ulgę mogą przynieść okłady z lodu.

Podczas napadów dieta musi być całkowicie bezmięsna.

Z badań przeprowadzonych w Niemczech wynika, że najskuteczniejsza przy tej chorobie okazuje się  dieta mleczno-jajeczno-wegetariańska.

Dieta  powinna być bogata w warzywa i owoce, gdyż mają one silne działanie protekcyjne.

 

Odpowiednie leczenie, zmiana stylu życia powoduje ustąpienie objawów choroby i często  nie ma konieczności zażywania leków. Błędy dietetyczne niestety to pierwsza przyczyna tej bolesnej choroby. Natomiast coraz więcej badań dowodzi, że większość chorób związanych ze stawami po prostu cofa się pod wpływem samej diety, co też oznacza, że nauka zaczyna traktować dietę jak sprawę pierwszorzędną.

 

Więcej o dietoterapii przy dnie moczanowej w naszym ebooku: zalecenia, nowinki w leczeniu, jadłospis.

http://studiozycia.pl/ebook/dietoterapia-podwyzszony-kwas-moczowy-i-dna-moczanowa

 

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.