location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Estrogeny – wróg i przyjaciel. Mają je kobiety i mają mężczyźni. Jak rozpoznać nadmiar u kobiet?

Estrogeny – wróg i przyjaciel. Mają je kobiety i mają mężczyźni. Jak rozpoznać nadmiar u kobiet?

Estrogeny stanowią grupę żeńskich hormonów płciowych, wydzielanych przede wszystkim przez komórki pęcherzyków jajnikowych. Mają ogromny wpływ na kobiecość i jej fizjologię. Obecnie estrogenom przypisuje się coraz większe znaczenie i więcej się o nich mówi, chociażby ze względu na rosnącą liczbę osób z nowotworami hormonozależnymi.

Najważniejszą rolę odgrywają w organizmie kobiet, ale są też niezbędne dla mężczyzn – a ich niedobór może prowadzić do niepłodności. Tak, mężczyźni również posiadają hormony żeńskie, chociaż już w niewielkich ilościach.

Estrogeny u mężczyzn i kobiet odpowiadają za płodność, zapobiegają osteoporozie oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego. Ich rola jest przeogromna w naszym organizmie. Wpływają również na naszą psychikę i dobre samopoczucie.
Mężczyzna i kobieta z upływem lat hormonalnie stają się całkiem podobni do siebie. Ona traci estrogeny, ale ma nadmiar androgenów. U niego androgeny zanikają, a przybywa estrogenów. Ach, ta natura.
 

Zachwiania poziomu estrogenów, zarówno ich niedobór jak i nadmiar, niosą ze sobą zdrowotne niebezpieczeństwa.

Ogromna ilość substancji chemicznych, która nas otacza działa w organizmie ludzkim jak estrogeny.

Syntetyczny estrogen znajduje się często w przekroczonych ilościach  w plastikach. Plastikowe torby, butelki, zabawki, opakowania,… no niestety nie ma szans przed tym się ukryć.

Takie estrogeny znajdują się nawet wodzie pitnej , ponieważ dostają się tam wraz moczem kobiet biorących tabletki antykoncepcyjne.  Kosmetyki też są posiadaczami żeńskich hormonów (dezodoranty, perfumy, pasta do zębów). Jednym słowem jesteśmy bombardowani estrogenami ze wszystkich stron świata. 

Niestety, badania pokazują, iż coraz większa liczba mężczyzn ma więcej żeńskiego estrogenu niż męskiego testosteronu. Przyczyną jest spadek liczebności i gęstości plemników, a co za tym idzie niepłodność. Ta sytuacja pogarsza się z roku na rok.

Nadmiar hormonów żeńskich utrudnia również odchudzanie. Zaburzona równowaga hormonalna może być zauważalna u kobiet, które mają rozbudowane uda, pośladki i brzuch.  U mężczyzn nadmiar estrogenów blokuje produkcję testosteronu i prowadzi do powiększania piersi oraz gromadzenia tłuszczu w okolicach brzucha. Wysoki jej poziom zwiększa ilość tłuszczu. I dlatego te i inne hormony podawane są zwierzętom hodowlanym.

Przy dominacji estrogenowej wzrasta także ryzyko zakrzepicy.

Roślinne hormony (fitoestrogeny) krążące we krwi wpływają na zmniejszenie produkcji estrogenów. U mężczyzn umożliwiają większą produkcję testosteronu. A więc to nie mięso (przynajmniej nie to dzisiejsze) czyni mężczyznę bardziej męskim, tylko ‘’przysłowiowa marchewka albo zielona sałata’’. Dieta ma duże znaczenie. Chcąc przywrócić równowagę hormonalną  należy ograniczyć spożycie cukru i produktów wysoce przetworzonych. Warto jeść pokarmy zawierające błonnik, zadbać o dostarczenie organizmowi witaminy B6 i magnezu , które wpływają dobrze na utrzymanie gospodarki hormonalnej.

Odpowiednia dieta zmniejsza ryzyko chorób hormonozależnych– nowotwory jajników, prostaty, piersi, szyjki macicy  oraz insulinooporności,  cukrzycy, czy syndromu chronicznego zmęczenia.

Jak pozbywać się ‘’syntetycznego’’ estrogenu?

Pamiętaj, że nie chodzi o to, żeby sobie odmawiać. Problemem jest brak diety zrównoważonej, brah harmonii w jedzeniu. Jemy za dużo i za często i nie pozwalamy organizmowi na to, aby mógł pozbyć się nadmiaru toksyn i hormonów.

 • myj warzywa i owoce przed spożyciem
 • usuwaj tłuszcz  z mięsa
 • unikaj przetworzonych mięs (zwłaszcza mielonek)
 • jedz warzywa i owoce bogate w błonnik (wchłaniają nadmiar estrogenu)
 • jedz czosnek (głównie mężczyźni) : podwyższa poziom testosteronu
 • To bardzo ważne: Siemię lniane  i lignany lniane. Mają one zdolność regulacji hormonalnej. Gdy w organizmie jest niedobór estrogenów lignany uzupełniają ich ilość. Natomiast, gdy w organizmie jest nadmiar estrogenów obniżają ten poziom.
 • niestety Panowie musicie ograniczyć piwo, ponieważ wykazuje silne działanie estrogenowe i zmniejsza libido. Stąd ten „mięsień piwny”. Masz mięsień piwny, masz nadmiar żeńskich hormonów.
 • nie dopuszczaj do zaprać. Zaparcia powodują, że w twoich jelitach pozostają hormony, które regularnie powinny być wydalane.
 • najlepsze warzywa antyestrogenowe?  Brukselka, brokuł, kalafior, kapusta (głównie pekińska).

Według naukowców kobiety  mogą zmniejszyć poziom estrogenów spożywając dużo warzyw kapustnych,  także otrąb pszennych. Azjatki mają niższy wskaźnik chorób nowotworowych sutka, gdyż jedzą dużo warzyw krzyżowych (kapusta, kalarepa, jarmuż, kalafior, brokuły)

Pamiętaj! Dieta usuwająca nadmiar estrogenów z organizmu musi dostarczać fitoestrogenów. Przede wszystkim należy wykluczyć biały cukier, słodycze, białą mąkę. Codziennie spożywać warzywa (ponieważ zawierają błonnik, który usuwa nadmiar hormonów); dużo fasoli, soczewicy i kasz. Mięso ograniczać, najlepiej spożywać raz/dwa razy w tygodniu.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

 • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
 • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
 • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
 • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
 • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
 • Artykuły poparte badaniami naukowymi
 • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.