location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Niedoczynność tarczycy, a układ sercowo-naczyniowy. Jak bardzo ważna jest prawidłowa praca hormonów tarczycy na układ sercowo-naczyniowy?

Niedoczynność tarczycy, a układ sercowo-naczyniowy.  Jak bardzo ważna jest prawidłowa praca hormonów tarczycy na układ sercowo-naczyniowy?

Omówienie artykułu medycznego.

Małgorzata Gietka-Czernel: „Niedoczynność tarczycy a układ sercowo-naczyniowy’’. Borgis - Postępy Nauk Medycznych 11/2012, s. 876-881

Niedoczynność tarczycy a układ sercowo-naczyniowy [dostęp: 02.01.2018]

 

Celem artykułu jest omówienie wielokierunkowego wpływu hormonów tarczycy na układ sercowo-naczyniowy. Autorka artykułu przedstawia charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy zaburzenia w układzie sercowo-naczyniowym oraz podejmuje temat zespołu niskiej trijodotyroniny.

Na wstępnie został omówiony mechanizm działania hormonów tarczycy na układ sercowo-naczyniowy, który wpływa m.in. na zwiększenie zużycia tlenu, przyśpieszenie metabolizmu lipidów, modulację aktywności układu współczulnego, zwiększenie objętości krwi krążącej. W dalszej części artykułu autorka przedstawia charakterystyczne objawy występujące u  chorych z niedoczynnością tarczycy w zakresie układu sercowo-naczyniowego: zmniejszenie tolerancji wysiłku, bradykardię, ciche tony serca oraz nadciśnienie tętnicze rozkurczowe. Co ważne, niedobór hormonów tarczycy sprzyja rozwojowi miażdżycy.

Następnie autorka omawia wpływ choroby na zmiany anatomiczne i czynnościowe serca, pokazując przykład zapisu EKG u chorego z niedoczynnością tarczycy. Sylwetka serca może być powiększona. Również pojawia się wiele ciekawych doniesień medycznych, jak np.: u chorych z jawną i subkliniczną niedoczynnością tarczycy zaburzenia w układzie sercowo-naczyniowym i lipidogramie ustępują pod wpływem leczenia lewotyroksyną. Badania pokazują też, że u osób powyżej 80. roku życia nieznaczne podwyższenie stężenia TSH może wpływać korzystnie na długość i jakość życia.

Na koniec autorka omawia zespół niskiej trijodotyroniny, który jest zjawiskiem związanym z zaburzeniami konwersji obwodowej T4 do T3, występującym w ciężkich chorobach ogólnoustrojowych i stanach głodzenia. Dzięki licznym badaniom zaobserwowano, że zespół niskiej T3 dość często towarzyszy ciężkim stanom kardiologicznym, takim jak: świeży zawał serca (spadek stężenia T3 o 40%), okres po operacjach kardiochirurgicznych oraz niewydolność serca.

Autorka wiele razy w artykule wspomina, iż niedoczynność tarczycy jest czynnikiem zwiększonego ryzyka choroby niedokrwiennej serca, incydentów sercowo-naczyniowych i związanej z nimi umieralności. Ponadto wzrasta poziom CRP i homocysteiny, co dodatkowo sprzyja rozwojowi miażdżycy. Zwraca również uwagę na niezwykle ważną normalizację stężenia TSH.  Pocieszeniem mogą okazać się badania, które pokazują, iż większość zaburzeń ustępuje pod wpływem prawidłowego leczenia lewotyroksyną. Podsumowując, autorka artykułu podkreśla jak bardzo ważna jest prawidłowa praca hormonów tarczycy na układ sercowo-naczyniowy.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.