location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Nukleotydy w mleczku pszczelim.

Nukleotydy w mleczku pszczelim.

Do tej pory uważano, że za właściwości lecznicze mleczka pszczelego odpowiedzialne są przede wszystkim specjalne enzymy, kwasy tłuszczowe, substancje aktywne biologiczne. Jednakże coraz więcej badań wskazuje, że nukleotydy mleczka pszczelego także odpowiadają w dużym stopniu za jego działanie lecznicze.

Mleczko pszczele wytwarzane jest w gruczołach gardzielowych młodych pszczół robotnic. Jest ono przeznaczone do karmienia larw pszczół robotnic i trutni przez pierwsze 3 dni ich życia oraz matek pszczelich w okresie całego życia larwalnego. W starożytnym Egipcie mleczko pszczele nazywano "pokarmem bogów". Dziś wiemy, że jego wyjątkowe korzyści można przypisać także wyjątkowemu nienasyconemu kwasowi tłuszczowemu zwanego 10 HDA (kwas 10-hydroksy-2-dekanowy), którego nie ma nigdzie indziej w naturze.

Co już wiemy o nukleotydach? Nukleotydy odznaczają się właściwościami immunostymulującymi, podwyższają odporność fizyczną i psychiczną, działają na układ pokarmowy (odnawiają tkankę jelitową i wpływają na florę jelitową), a także na wątrobę i sprawniejszy metabolizm lipidów.

Badania.

Jednej grupie dzieci przedwcześnie urodzonych podawano mleko kobiece wzbogacone mieszaniną nukleotydów przez okres 3 miesięcy. Druga grupa dzieci (kontrolna) otrzymywała mleko kobiece. Po zakończeniu badań okazało się, że poziom przeciwciał IgM i IgA w surowicy krwi dzieci, które otrzymywały mleko suplementowane nukleotydami, był wyższy odpowiednio o 38,5 i 88,2% w porównaniu do surowicy krwi dzieci karmionych mlekiem bez dodatku nukleotydów. (Navarro J, Maldonad J, Narbona E i wsp. Influence of diet ary nucleotides on plasma immunoglobulin levels and lymphocyte subsets of preterm infants. BioFactors 1999; 10:67-76.)

Z kolei Dancey i wsp. (Dancey CP, Attree EA, Brown KF. Nucleotide supplementation: a randomised double-blind placebo controlled trial of IntestAidlB in people with irritable bowel syndrome (IS-RCTN67764449). Nutr J 2006; 5:16-24) przeprowadzili badania kliniczne z udziałem pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego. Przez 4 tygodnie otrzymywali oni wraz z pożywieniem nukleotydy pozyskane z drożdży piekarskich. Badania wykazały, że u pacjentów suplementowanych nukleotydami, w porównaniu do pacjentów niesuplementowanych ból brzuszny ustąpił w 47,2% przypadków, biegunki w 29,9%, nagłe parcie na mocz w 51,8%, wzdęcia z oddawaniem gazów w 21,1%, natomiast zaparcia ustąpiły w 100,0% przypadków.

Już w latach osiemdziesiątych zauważono, że nukleotydy wzmagają wzrost bakterii z rodzaju Bifidobacterium zasiedlających jelito grube człowieka. Następnie Gil i wsp. (Gil A, Corral E, Martinez A i wsp. Effects of the addition of nucleotides to an adapter milk formula on the microbial pattern of feces in at term newborn infants. Clin Nutr Gastroenterol 1986; 1:127-32.) zaobserwowali, że u małych dzieci karmionych mlekiem matki suplementowanym nukleotydami w kale występowało znacznie więcej bakterii z rodzajów Bifidobacterium i Lactobacillus niż jelitowych pałeczek Gram-ujemnych. Kolejne badania tylko potwierdzały te doniesienia.

Uwaga!

Niektóre osoby mogą być uczulone na mleczko. Nie zaleca się spożywania mleczka w chorobie Addisona, a także w ostrych chorobach zakaźnych, alergicznych i nowotworowych. Ostrożnie należy podejść także do leczenia mleczkiem pszczelim astmy oskrzelowej.

 

 

Bibliografia:
Bogdan Kędzia, Edyta Kmieć, Elżbieta Hołderna-Kędzia. Nukleotydy w mleczku pszczelim i ich właściwości biologiczne. Postępy Fitoterapii 4/2019

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.