location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Pacjentka na moją prośbę zgodziła się spisać swoją historię. Być może komuś okaże się pomocna.

Pacjentka na moją prośbę zgodziła się spisać swoją historię. Być może komuś okaże się pomocna.

Pacjentka na moją prośbę zgodziła się spisać swoją historię. Być może komuś okaże się pomocna.

O tym jak za bardzo zaufałam informacjom publikowanym na forach internetowych w temacie diet i suplementów, czytając historie ludzi udających zadowolonych klientów, pewnie niektórych sowicie opłacanych (wspomnę tu o tzw. celebrytach, influencerach) oraz mojej krótkiej historii z piramidą finansową.

‘’10 lat temu ponieważ zbliżałam się do 40-stki postanowiłam stać się zdrowsza, silniejsza, no i co najważniejsze zatrzymać młodość i urodę. Teraz z tego się śmieję, ale dzisiaj wiem, jak duży wtedy miałam problem związany z akceptacją siebie, łatwowiernością, zerowym poczuciem własnej wartości, chęcią dorównania innym. A to był tylko początek ku temu co sama sobie zafundowałam.

A więc zaczęłam od popularnego do dzisiaj oczyszczania się z pasożytów, toksyn, grzybów – bez badań, bez konsultacji z lekarzami, bez żadnych wskazań. No bo każdy z mojego środowiska się oczyszczał, to i ja chciałam spróbować. Ile już wtedy różnych suplementów na rynku było: mieszanek ziołowych, dziwnych tabletek, syropów, nalewek, itd.. I ja to wszystko zakupywałam, brałam, aż do momentu kiedy po raz pierwszy pojawił się rumień, świąd skóry i niebezpieczny obrzęk.  No i wtedy oczywiście jak trwoga to do … lekarza. Prawdopodobnie uczuliłam się na jakąś substancję, a do tego zniszczyłam swój mikrobiom jelitowy. No i skończyło się na sterydach. A ponieważ zaczęłam mieć coraz częstsze bóle brzucha po tych suplementach no to znalazłam firmę z kolejnymi „superfoodami”, które miały mnie przecież ratować ze wszystkich stanów zapalnych, a być może nawet nowotworów. Zaczęłam uczestniczyć w ich szkoleniach, jeździć na spotkania i najgorsze jest to, że zaczęłam wierzyć w te suple jako rozwiązanie na wszystkie choroby świata. Te osoby z piramidy finansowej (nazwy wolę nie podawać) brzmiały bardzo wiarygodnie, opisywały swoje historie jak to się wyleczyły nawet z raka. Ja sama zaczęłam je zakupywać, nawet wciskać rodzinie, znajomym, aż do momentu kiedy mąż mi powiedział, że strasznie schudłam i że moja skóra jakaś dziwna się zrobiła. Pomimo, że sama źle się czułam na tych produktach, oszukiwałam innych byle coś sprzedać. Tak, wpadłam w tą spiralę kłamstw i dzisiaj się tego wstydzę. Liczyła się sprzedaż, nie wiedza, której wtedy nie chciałam posiąść. Zaczęłam mieć częstsze biegunki, wymioty, omdlenia i znowu musiałam ... przeprosić się z lekarzami. Kiedy przestałam pić te wszystkie suple również mój stan zdrowia ulegał poprawie. Miałam wrażenie, że jestem w towarzystwie wzajemnej adoracji, która tworzy jakieś piramidy wciskając ludziom informacje jakie to mogą mieć fascynujące życie w zdrowiu i bogactwie. Tak mogą mieć, ale ci tam na „górze’’, którzy na Tobie żerują wabiąc cię autami, podróżami, pod warunkiem, że pociśniesz te wszystkie ich superfoodsy dalej w świat! Na szczęście w porę się ocknęłam i dziwi mnie to, że mamy rok 2024, a ludzie nadal w to wierzą. Oczywiście nie mówię, że komuś się nie uda. Ale zastanów się, czy po drugiej stronie organizm tej osoby, której oferujesz suple na pewno dobrze to przyjmie? Mój niestety nie przyjął, a przy okazji zostałam oszukana finansowo, w sumie na własne życzenie. Co zrobisz jeśli twój klient zacznie mieć efekty uboczne? Bo moi sprzedawcy pouciekali i tutaj cała ich wiedza się kończyła. Zaczęłam rozumieć bardziej, czym jest autodestrukcja. Ze zdrowej osoby nagle zaczęłam musiałam leczyć skórę, żołądek, jelita, wątrobę i nerki, brać co jakiś czas sterydy.

Co pomogło mi wyjść z tej spirali łatwowierności, nadużywania supli i … chorób?

  • Po pierwsze psychoterapia. Musiałam nauczyć się przestać oszukiwać samą siebie, odciąć się od ludzi, którzy chcą na mnie zarobić. Wiązało się to z tym, że przestałam obserwować znane osoby, celebrytów, którzy wiecznie namawiają na jakichś zakupy. Dzisiaj jest bliżej osób z wartościami. Szukam tego co jest bezcenne, za darmo, bo wtedy jestem szczęśliwsza i prawdziwa.
  • Diagnostyka i wdrożenie leczenia przez lekarzy. Niestety te ilości supli, ziół, przeróżne diety jakie stosowałam doprowadziły do przewlekłego zapalenia żołądka i jelit oraz dziwnych zmian skórnych.
  • Dietoterapia u dietetyka klinicznego (czyli u Pani::)). Koniecznie! Pani dietetyk tłumaczyła mi wszystko po kolei, jak działa fizjologia w pewnych u mnie sytuacjach, jakie są efekty uboczne spożywania zbyt dużej ilości ziół, które piłam i też jadłam, dlaczego zaczęły pojawiać się u mnie wysypki, rumień, jak nadmiar witaminy C wpłynął na bóle moich nerek, jak dieta oparta na sokach i surowiźnie zaczęła powodować skurczowe bóle jelit, żołądka. Dzisiaj uczę się na nowo tolerować pokarmy, z którymi do niedawna miałam problemy. Dużo tego było, ale w końcu to wiedza medyczna ostatecznie wygrała, nie marketing.

Kochani Czytelnicy, uważajcie na ludzi, na firmy, które coś wam oferują, a także wkręcają was w sprzedaż czegoś co komuś może zaszkodzić. Każdy z nas jest inny, nie jesteśmy tacy sami. Nie dajcie się zwieść pięknym zdjęciom, cudownym historiom, …. Niestety pod wpływem pewnych osób zaczęłam za bardzo kombinować, dawałam się zwodzić, a w dzisiejszych czasach tak łatwo można zostać oszukanym. Zabrakło mi czujności, uważności i takiej zwykłej, życiowej mądrości. Cieszy mnie to, ze dzisiaj jestem mądrzejsza, pewniejsza siebie, a wiedzę na temat żywienia, diet, zdrowia czerpię tylko z pewnych i wiarygodnych źródeł. Na szczęście po drodze trafiłam na dobrych ludzi, którzy pokazali mi w jak toksycznej i fałszywej bańce tkwiłam. Takich dobrych i mądrych ludzi Wam życzę.’’

Edyta, Poznań.

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.