location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Zalety herbaty Rooibos. Jakie korzyści dla dzieci i młodzieży?

Zalety herbaty Rooibos. Jakie korzyści dla dzieci i młodzieży?

Zalety herbaty herbata Rooibos. Jakie korzyści dla dzieci i młodzieży?

Nazwa Rooibos określa południowoafrykańską roślinę Aspalathus linearis (aspalat prosty) Obecnie produkt ten zaliczany jest do żywności funkcjonalnej, która szybko zdobywa zwolenników na całym świecie. W latach 30. XX wieku dzięki Le Frais Nortier – angielskiemu lekarzowi, zafascynowanemu korzyściami zdrowotnymi herbaty z tego gatunku, rozpoczęto eksperymenty, prowadzące do uprawy tej rośliny. Wyniki wielu badań klinicznych pozwalają na stwierdzenie, że roślina ta ma wielokierunkowe działanie lecznicze.

ZALETY HERBATY ROOIBOS:


1. Brak kofeiny, dlatego można ją podawać przed snem. Brak kofeiny, duża zawartość żelaza i działanie przeciwwymiotne powodują, że jest zalecana kobietom w ciąży.


2. Korzystna dla dzieci i młodzieży z powodu dużej zawartości żelaza, wapnia, cynku, magnezu oraz fluoru wzmacniającego zęby i kości.

Uwaga! W trakcie badań zaobserwowano wzrost poziomu hemoglobiny i żelaza we krwi u dzieci pijących herbatę Rooibos, szczególnie u dzieci o niskich wartościach tych wskaźników na początku badania.

3. Niska zawartość garbników sprawia, że nie wywołuje zaparć, nie hamuje wchłaniania żelaza i nie powoduje nadkwaśności. Łagodzi również bóle brzucha poprzez hamowanie skurczów mięśni gładkich przewodu pokarmowego.


4. Herbata z czerwonokrzewu często jest składnikiem diet odchudzających, ponieważ wpływa na gospodarkę lipidową. Podczas badań, ekstrakt wodny z fermentowanego Rooibos znacznie hamował stłuszczenie wątroby oraz redukował stężenie cholesterolu, trójglicerydów i wolnych kwasów tłuszczowych.

5. Ma działanie przeciwcukrzycowe: wyciąg z rooibos oraz jego główne składniki wykazują działanie hipoglikemiczne, jak również łagodzą powikłania cukrzycowe.

6. Posiada również właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Ekstrakty wodne z Rooibos w dużych stężeniach wykazały silne działanie hamujące wzrost bakterii (np. Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Listeria monocytogenes, Streptococcus mutans, Saccharomyces cerevisiae), przy czym skuteczniejsze okazały się napary z fermentowanej niż z zielonej herbaty Rooibos.

7. Napary z rooibos okazują się być skuteczne w chorobach dermatologicznych: opryszczce, łuszczycy, trądziku. Stosowane zewnętrznie, jako składniki kosmetyków, powodują redukcję zmarszczek oraz pobudzają wzrost włosów.

8. Napary z rooibos mogą być przydatne w profilaktyce i leczeniu licznych chorób neurodegeneracyjnych. Działanie herbaty Rooibos związane jest przede wszystkim z wysoką aktywnością przeciwutleniającą.

 

Źródło:

Marta Sarnowska, Anna Gawron-Gzella. Rooibos (Aspalathus linearis (Burm. f.) R. Dahlgren) – substancje biologicznie aktywne i działanie farmakologiczne. Postępy Fitoterapii 3/2016

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.