location_on Kontakt
Dietetyka kliniczna i Medycyna Żywienia 0

Dieta łatwo strawna podczas chemioterapii.

Autor: Anna Piekarczyk Dietetyk Kliniczny


Cena: 29.00 zł


Dieta łatwo strawna podczas chemioterapii.

Wśród osób chorujących na nowotwory wiele jest niedożywionych, co tylko utrudnia leczenie i przyśpiesza wyniszczenie organizmu. Organizm wyniszczony przez chorobę i agresywne leczenie potrzebuje więcej białka i energii do odbudowy tkanek. Dostarczenie odpowiedniej ilości białka, energii i wszystkich potrzebnych makro- i mikroskładników w przypadku osoby chorej może zmniejszyć niepożądane efekty uboczne leczenia.

Przedstawiamy nasz przykładowy jadłospis dla pacjentów z chorobą nowotworową, w trakcie chemioterapii, aby dieta była bardziej urozmaicona, odżywcza, skuteczniej wspierająca proces leczenia, przyśpieszająca powrót do zdrowia.

Niedożywieniu towarzyszą stany zapalne, które zwiększają zapotrzebowanie zarówno na energię i białko. Następstwem niedożywienia jest:

  • Wzrost częstości powikłań pochorobowych
  • Wzrost częstości zakażeń
  • Nieprawidłowe gojenie się ran
  • Wydłużenie pobytu w szpitalu i rekonwalescencji

Przyjmuje się, że utrata już zaledwie 10% beztłuszczowej masy ciała wiąże się z upośledzoną odpornością i zwiększonym ryzykiem infekcji.

W szpitalach najczęściej  są tylko trzy posiłki: śniadanie, obiad i dosyć wczesna kolacja. Niestety dla pacjenta onkologicznego to za mało, dlatego lepiej z bliskimi zadbać o odpowiednie wyżywienie. Często jest tak, że ból, medyczne przeciwwskazania do jedzenia określonych produktów, brak apetytu przyczyniają się do zmniejszenia ilości i jakości spożywanych posiłków. Rozwiązaniem może być sięgnięcie po medyczne preparaty, które w niewielkiej objętości dostarczają pacjentowi niezbędnych mu składników odżywczych. Najistotniejsze jest dobranie właściwego preparatu do potrzeb i możliwości przewodu pokarmowego pacjenta.  

Ten jadłospis może być pomocą i inspiracją do tworzenia lekkich, odżywczych dań dla pacjenta w trakcie leczenia onkologicznego.

Pamiętaj, że podczas leczenia mogą pojawić się różne dolegliwości zdrowotne, jak biegunka czy zaparcia, wymioty, infekcje, trudności w gojeniu się ran. Wtedy jadłospis powinien być indywidualnie dobrany do pacjenta, gdyż może wymagać dodatkowych modyfikacji. Ponadto pod uwagę bierze się też wiele innych czynników - rodzaj i stopień zaawansowania choroby nowotworowej, rodzaj i etap leczenia, wyniki badań, aktualny stan odżywienia.

 

Co znajdę w zakupionym jadłospisie?

  • Jadłospis 10-dniowy (można powtórzyć 2-3 razy w zależności od stopnia choroby)
  • Jadłospisy zapisane są w PDF do wydruku.
  • Do każdego jadłospisu opracowana została lista zakupów.
  • Dieta rozpisana na 5 posiłków ze szczegółową rozpiską i sposobem ich przyrządzania.
  • Całe menu skomponowane jest z produktów łatwo dostępnych.

 

Informacje:

Po zakupie jadłospis wędruje prosto do Twojej skrzynki mailowej. Przy dokonywaniu płatności proszę zwrócić uwagę na podanie dobrego adresu mailowego!!! Jadłospis można wydrukować.

Dieta nie jest dietą indywidualną i może stanowić element terapii po indywidualnej konsultacji z lekarzem i dietetykiem, zwłaszcza jeśli stosowane są leki. Niniejszy poradnik nie podejmuje prób leczenia, stanowi jedynie źródło informacji. Nie są brane pod uwagę indywidualne nietolerancje czy alergie pokarmowe. Zawarte tu porady nie mogą zastępować diagnostyki i leczenia. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić w porozumieniu z lekarzem. W przypadku chorób współtowarzyszących, alergii, nietolerancji, zwiększonego zapotrzebowania na składniki, prosimy skontaktować się bezpośrednio z naszą poradnią kontakt@studiozycia.pl

 

Strona dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem:

  • Dietoterapia kliniczna i pediatryczyna
  • Żywienie specjalistyczne w prewencji i leczeniu chorób
  • Dieta niskohistaminowa / Immunożywienie
  • Dieta w chorobach autoimmunologicznych
  • Przepisy na zdrowe dania o dużej gęstości odżywczej
  • Artykuły poparte badaniami naukowymi
  • Dieta Low FODMAP, śródziemnomorska

Kim jest dietetyk kliniczny?


Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Posiłki dla pacjentów onkologicznych

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dietoterapia przy podwyższonym kwasie moczowym i dnie moczanowej

Dieta niskohistaminowa

Dieta niskohistaminowa

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.